Yol Hipnozu Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

İlk otomobilin icadından yaklaşık 3 asırlık bir süre geçti. Geçen bu sürede otomobillerin ve yolların gelişimi her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da beraberinde bazı sorunlar da getirdi. Özellikle araçların hızlanması kaza oranlarını artırırken, lojistik gibi sektörlerin iş yoğunluğunun artmasıyla birlikte uzun yol şoförlerinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar ortaya çıktı.

Araç kullanırken ani kazalara neden olmamak için uzun yol sürücülerinin yol hipnozu hakkındaki her şeyi bilmesi gerekir. Çoğu kişinin bilmediği yol hipnozu, sürüş sırasında hayati risk taşıyan kazalara sebep olmaktadır. Uzun saatler süren sürüşler esnasında beynin bilinçaltı durumlara konsantre olmasıyla meydana gelir. Sektörel olarak düşünüldüğünde çoğunlukla yolda uzun saatler geçiren şoförlerin yaşadığı bu durum kazalara hatta ölümlere sebep olmaktadır.

Peki yol hipnozu nedir? Yol hipnozundan korunmak için yapılması gerekenler nelerdir? Yolda ne kadar süre geçirildikten sonra yol hipnozu riski artar? Tüm sürücülerin özellikle bilmesi gereken yol hipnozu hakkındaki tüm detaylara bu yazımızda açıklık getirdik.

Yol hipnozu nedir?

Yol hipnozu, otobanda uzun saatler geçiren sürücülerin bilincinin ve bilinçaltının farklı şeylere odaklanmasının sonucudur. Tek bir noktaya uzun saatler boyunca baktıklarından, beynin hiçbir şeyden etkilenmeyen ve kendi kendine çalışan özelliği ortaya çıkar. Hipnoz olan sürücüler doğru zihinsel işlemleri yapmalarına rağmen bilinçdışı hareket ederler. Halk arasında “gözleri açıkken uyumak’’ diye de bilinir. Böyle bir durum meydana geldiğinde ani durumlar, kazalar hatta ölümler meydana gelebilir.

Genellikle yola çıktıktan 2 buçuk saat sonra otoban hipnozu başlar. Yolculuk sırasında beynin maruz kaldığı uyarıcı artık işlemez hale gelir ve sürücülerin gözleri açık olsa da beyin hiçbir şeyi kaydetmez. Yolda geçirilen süre uzadıkça beyin bu duruma alışır ve hipnoza girilir.

Uzun yola çıkıldıktan sonra ortalama olarak 4. saatte otoban hipnozu zirve noktasına ulaşır. Beynin bir kısmı otomatik olarak sürüşe devam eder. Ancak artık ani fren, manevra gibi durumlar için dikkatsizdir, trafikte hayat kurtarıcı reflekslerini yitirmiştir.

Hipnoz halinde, sürücü kaza anından önceki 15 dakikayı hatırlamaz. Özellikle gece ve tek başına yapılan yolculuklarda otoban hipnozunun meydana gelme olasılığı çok daha yüksektir.

Yol hipnozuna karşı alınabilecek önlemler nelerdir?

Yol hipnozu olmamak ve hem kendinin hem de diğer insanların canını tehlikeye atmamak için her 2 buçuk saatte bir yarım saatlik molalar vererek dinlenmelisin.

Belli bir süre aralıksız olarak araç kullanıldığında sürücü kaç kilometre hızla gittiğini ve önündeki aracın hızını hesaplayamaz hale gelir. Bu yüzden kaza yapan sürücülerin kazanın son 15 dakikasını hatırlamadıkları tespit edilmiştir. Eğer yolda geçirdiğin son 15 dakikayı hatırlayamıyorsan, kendinin ve diğer insanların canını daha fazla tehlikeye atmamak için sürüşe devam etmemelisin.

Bilincini sürekli açık tutmaya çalışmalısın. Çeşitli göz hareketleri yapabilir, bakışlarını sabit tutmamak için etrafından geçen araçları hatırlamaya çalışarak farkındalığını artırabilirsin. Bu sayede bir süre daha uyanık kalma şansın artabilir. Yolda müzik dinlemek de yol hipnozuna karşı alınabilecek bir diğer önlemdir.

Yol hipnozunun en çok gece yolculuklarında meydana geldiği saptanmıştır. Bu yüzden uzun yola çıkmak için gündüz saatlerini tercih etmelisin. Eğer ki gece yola çıkmak zorundaysan, yolculuktan önce ağır yemek yememeli ve dinlenmiş olmaya dikkat etmelisin. Yolculuk esnasında mola saatlerini atlamamalı ve eğer mümkünse yanında birini bulundurmalısın. Sık sık temiz hava almalı ve zihnini açık tutacak müzikler dinlemelisin.

Ticari Amaçla Uzun Yol Yapan Kişilerin Bilmesi Gerekenler

Uzun yola çıkan sürücülerin başında taşımacılık sektörü çalışanları gelir. Özellikle taşıma yapan kişiler için son yıllarda kaza riskini en aza indirgeyecek yeni kurallar çıkarılmıştır.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre; ticari amaçla yük taşımacılığı yapan ve 3,5 tondan fazla taşıma kapasitesine sahip olan araçların şoförleri 24 saatlik süre içinde 9 saatten fazla araç süremez. Aynı şekilde yolcu taşımacılığı yapan ve 9’dan fazla kişiyi taşıyan araçların şoförlerinin de herhangi bir 24 saatlik süre zarfında 9 saatten fazla araç kullanmaları yasaktır. Ticari amaçla taşımacılık yapan bu şoförlerin aralıksız olarak araç kullanma süreleri ise 4,5 saati geçemez. En fazla 6 günlük araç kullanma süresinden sonra en az 24 saatlik hafta tatilini kullanmak zorundadırlar.

Bazı durumlarda cezaları göze alan sürücüler, taşımalara aralıksız olarak devam etmektedir. Özellikle iş yoğunluğunun fazla olduğu zamanlarda bu tip durumlara sıklıkla rastlanmaktadır. Hiçbir işin, hiçbir maddi beklentinin bir insan hayatından önemli olmadığı unutulmamalıdır. Kurallar çerçevesinde netleşen dinlenme saatleri önemsenmeli ve yol hipnozuna karşı tüm önlemler alınmalıdır.

gelal sayesinde, dilediğin şehre taşıma bulabilir, dilediğin saatte çalışabilirsin. Herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan nakliye ve evden eve taşımalarını gerçekleştirebilirsin.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir