Yeni Nesil Taşımacılık Nedir?

Günümüzde pek çok şirket eskiden kullanılan klasik yöntemlerin yerine, varlığını sürdürebilmek için dijital ortama uyum sağlama sürecinde. Taşıma işlemlerine getirilen birçok yenilikle birlikte lojistik sektörü de bu değişime hızlıca uyum sağlıyor. Gelişen dünyada teknolojik yenilikler yeni nesil taşımacılık kavramını ortaya çıkardı.

Popülerliği gün geçtikçe artan dijital platformlara her gün bir yenisi ekleniyor. İnternet uyumlu olmayan her sektör dijitaldeki yerini almaya başladı. Taşıma işlemlerinde kullanılan aletler, yöntemler ve hatta sistemler köklü değişime uğradı. Kargo ve taşımacılık sektörü insan gücüne dayalı bir yapı olduğu için kullanılmaya devam eden bazı klasik yöntemler de var. Kargo şubesinde sıra bekleme, aktarma merkezlerinin kullanılması ve elleçleme işlemleri bu klasik yöntemlerin başında geliyor.

Tüm bunların yanı sıra yeni trendler de göze çarpıyor. Kargo, kurye, nakliye ve ev taşıma gibi sektörün temel kavramlarında, kullanıcıların alışkanlıkları göz önünde bulundurularak yeni nesil çözümler geliştiriliyor.

İş yükünün bu kadar fazla ve ağır olduğu bir sektörde her geçen gün talebin artması bazı aksaklıklara yol açıyor. Gelen talebi sorunsuz bir şekilde karşılayabilmek için yeni nesil lojistik çözümlerine ihtiyaç duyuluyor. Kısıtlı nakliye kaynakları, masrafların artması ve kullanıcıların talepleriyle birlikte beklentilerinin de artması gibi temel sorunlar ancak yeni nesil yaklaşımlarla ele alınıyor. Aksi halde globalleşen dünyada ve e-ticaretin büyük önem kazandığı günümüzde artan talepleri karşılamak pek de mümkün görünmüyor.

Bu yazımızda yeni nesil taşımacılık konusunu ve gelal olarak lojistik sektörüne getirdiğimiz yenilikleri kaleme alacağız.

Elleçleme Sistemindeki Değişim

Klasik yöntemlerin başında elleçleme sistemi gelmektedir. Çoğu zaman kargo şubelerinin içinde yere yığılmış onlarca kargo görürüz. Orada bulunan kargoların çalışanlar tarafından raflara yerleştirilmesi ve dağıtım kolaylığı sağlanması için bir düzene sokulması işlemine elleçleme denir. Bunun yanı sıra şehirler arası aktarma merkezlerinde de aynı işlem uygulanmaktadır. Beklenen ya da gönderilen bir kargo, 2 ya da 3 aktarma merkezine uğrar ve oralarda da elleçleme işlemine tabii olur. Bu sistem Amerika’nın ünlü kargo e-ticaret ağında dijital dönüşüme uğradı. Bu sayede el değmeden, çok daha hızlı bir şekilde elleçleme işlemleri yapılır hale geldi. Fakat bu sistem henüz aktarma merkezleri için sağlanabilmiş durumda değil. Yeni nesil yaklaşımlar, elleçleme sorununa çözüm getiriyor.

gelal ile kargolar aktarma merkezlerine ya da şubelere uğramadan direkt olarak alıcısına teslim ediliyor. Böylece kargolar elleçleme işlemlerinden geçirilmiyor. Bu yenilik göndericiye ve alıcıya kolaylık sağladığı gibi; e-ticaret sitelerinin yarattığı yoğunluk düşünüldüğünde tüm kullanıcılara zaman kazandırıyor.

Nakliyede Anında Ücret Dönemi

Özellikle nakliye ve ev taşıma işlemleri için sıklıkla pazarlık yöntemi kullanılmaktadır. Gelenekselleşen bu yöntem nedeniyle birçok firmadan ücret almak kullanıcılar açısından zaman kaybına neden olmaktadır.

Yeni nesil çözümler sayesinde artık bir yerden bir yere taşınmak için anında ücret alınabiliyor. gelal ile saniyeler içinde ev taşıma için ücret hesaplanabildiği gibi, evin bir bölümünün eşyaları gönderilecekse parça eşya seçeneği kullanılabiliyor. Kullanıcılar böylece taşınacak eşyaların hacmine göre taşıma ücreti ödüyor.

Taşımanı Canlı Takip Et

Kargo takibi sırasında en çok sorulan soruların başında “Kargom nerede?” gelir. Süreç uzadığında, “Kargo takip aşamaları nedir?”, “Neden direkt bana teslim edilmiyor?” diye düşünebilirsin. Kargo takip aşamalarında aksaklık yaşanması halinde, bu ve benzeri sorular artış gösterir. Biriken kargo siparişleri, kargoların aktarma merkezlerine ve şubelere uğraması gibi durumlar kargo takip ekranında ilerleme kaydedilmemesine, kargonun günlerce aynı aşamada görünmesine neden olur. Tıpkı yemek ve market siparişlerinde olduğu gibi, kullanıcılar kargo işlemlerini de canlı takip etmek istiyor.

gelal ile gönderilen kargo ve eşyalar uygulama ve web sayfası üzerinden canlı takip edilebiliyor. Uygulamada kullanıcılar telefon numarası görünmeden taşımacı ile konuşabiliyor. Bu sayede kargonun anlık olarak nerede olduğu görülebildiği gibi teslim edileceği tahmini saat de biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir