Yeni Bir Eve Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni Bir Eve Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir eve taşınmak her ne kadar heyecan verici olsa da bir süre belirli bir düzenin dışında kalmak yorucu olabiliyor. Eşyaların toparlanması, nakliye firmalarıyla görüşmeler, faturaların iptalleri derken, yeni bir eve taşınmak günler sürebiliyor. Bugün senin için bu süreçte iş yükünü azaltacak pratik bilgileri bir araya getirdik.

Eğer öğrenciysen ya da çalışıyorsan, her akşam eve döndüğünde nereden başlayacağını düşünerek vakit kaybetmemek için öncelikle bir taşınırken dikkat edilecekler ve yapılacaklar listesi hazırlamanı öneriyoruz. Bu listeyi günlere göre de hazırlayabilirsin. Yazımızda belirttiğimiz tüm detayları günlere bölerek bir taşınma planı hazırlayarak ilerlemen bu süreçte sana epey vakit kazandıracak.

  • Uzun süredir kullanmadığın eşyaları belirle

Çoğu zaman kullanmadığımız eşyalar için ayrı bir vakit yaratmak durumunda kalırız. Ancak taşınırken evin her bir köşesindeki eşyalar gözden geçirildiği için, kullanılmayan eşyaları belirlemek için en doğru zaman. Böylece paketleme ve taşıma aşamasına geçmeden önce iş yükünü azaltmış olursun.

  • İşini günlere böl

Yapılacaklar listesini hazırlarken, taşınma öncesi ve taşınma aşamasında dikkat etmen gerekenleri ayrı ayrı belirleyebilirsin. Taşınma öncesinde hangi gün fatura iptalleriyle hangi gün paketlemeyle ya da temizlikle ilgileneceğini planlaman taşınma telaşını hafifletir.

  • Taşınma gününden önce yeni evin tadilatlarını bitir

Yeni evine henüz hiçbir eşya gelmemişken, evde yapmak istediğin tüm tadilatın tamamlandığından emin ol. Eşyalar geldiğinde tadilat bitmemişse, yerleştirme ve temizlik hem aksar hem de zorlayıcı olur. Hazır bir evde kolileri açıp yerleştirmeye başlamak ise vakit kazandırır.

  • Tüm aboneliklerini yeni adrese taşı

Taşınma gününü belirlediğinde, abonelik iptalleri ve yeni abonelik başlatma işlemleri için yapılacaklar listene göre bir gün belirlemelisin. Eşyaların taşınmadan önce yeni evinde doğal gaz, su ve elektrik konusunda bir sorun yaşamamak için abonelik taşıma ve adres değişikliği işlemini taşınmadan önce yapmalısın.

  • İlk ve son paketlenecekleri ayır

Her eşya grubunda ilk ve son paketlenecekleri ayırmak evdeki tüm karışıklığa rağmen günlük işlerini halletmeni kolaylaştırır. Peki kolileme nasıl yapılır?

Eğer çalışıyorsan, taşınma gününe kadar kullanacağın kıyafetleri ayırarak, kalanları paketleyebilirsin. Aynı şekilde taşınana kadar mutfakta kullanılacak tüm araç gereçleri en son paketlemek de günlük rutinini aksatmamış olur. Son ana kadar kullandığın birkaç parça eşyayı da en son ayrı şekilde paketleyebilirsin. Bu durumda eski evde son hazırladığın koli, yeni evde ilk açman gereken koli olacak.

Eşyaları kaldırırken kolilere isim yazmayı unutma. Yeni eve yerleşirken, hangi kolinin hangi odaya gideceğini bilmek zaman kazandırır.

  • gelal’da tek dokunuşla fiyat al

Taşınacağın günü belirledikten sonra fiyat alma aşamasında işini oldukça kolaylaştırıyoruz. Tek tek nakliye firmalarını arayıp nereden nereye taşınacağını ya da ne kadar eşya taşınacağını açıklamak yerine, bilgileri gelal uygulaması ya da web sitesi üzerinden girebilirsin. Belirttiğin bilgiler doğrultusunda tek dokunuşla evden eve taşıma fiyatı alabilirsin.

  • Nakliye firması araştırmana gerek kalmasın

Taşınma işleminin belki de en zor kısmı, güvenilir bir nakliye firması bulmak. Birçok evden eve nakliye firması arasından en iyi olanı bulmak için günlerce araştırma yapmana ya da eşe dosta sormana gerek kalmadan gelal ile en güvenilir nakliye firmasına ulaşabilirsin. Uygulama üzerinden nereden nereye taşınacağını belirttiğinde, senin için en uygun firmaları görebilirsin. Fiyatlandırmalar sonradan değişmez. Eğer yardımcı elemana ihtiyacın varsa, uygulama üzerinden bunu da belirtebilirsin.