Taşınma Rehberi: Mutfak Eşyaları Paketlenmesi ve Taşınması Hakkında Bilgiler

Mutfak, bir evde en çok kırılacak eşyanın bulunduğu alandır. Evini taşırken bu eşyaların zarar görmesini kim ister ki? Taşınma söz konusu olduğunda, akla ilk gelen sorulardan biri de “Mutfak eşyalarını nasıl paketleyeceğim?”dir. Özellikle mutfak eşyaları hassas ürünler olduğu ve çoğunlukla ürünler bir takımın parçaları olduğu için daha çok özen gerektirir. Bu nedenle evden eve taşıma yaparken profesyonel bir taşıma firmasıyla çalışmak işlerini kolaylaştırabilir.

Bardak, tabak ve küçük ev eşyaları paketlenirken bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Bu ayrıntılar gözden kaçırıldığında, taşındıktan sonra eşyalar yerleştirilirken kolilerden hasarlı ürünler çıkabilir.

Taşınma rehberimizin ilkinde beyaz eşyaların nasıl taşınması gerektiği hakkında bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise evimizdeki en hassas eşyaların bir arada olduğu mutfağın nasıl taşınması gerektiğinden bahsettik.

Kolilerde boşluk bırakmayın

Mutfak eşyaları evindeki diğer eşyalara göre daha kırılgan ve daha kolay hasar görebilecek ürünlerdir. Eşyalar genellikle cam ve porselenden oluştukları için ne kadar şık dursalar da taşınma sırasında alabilecekleri her darbeye dayanıklı değillerdir. Bu özellikleri nedeniyle kırılmaya, çatlamaya ya da çizilmeye açıktırlar.

Mutfak eşyaları kolilere yerleştirilirken, boyutuna çok dikkat edilmelidir. Özellikle arabada taşınacağını göz önünde bulundurarak, çok sıkı ve birbirlerine aşırı baskı yapacak şekilde yerleştirmemen gerekir. Aksi durumda olası bir sarsıntıda mutfak eşyaların kırılabilir. Ayrıca koli içerisinde boşluklar bırakacak şekilde de yerleştirmemelisin. Çünkü araç rampa çıkarken, tümsekten geçtiğinde ya da ani fren yaptığında kolilerin içerisindeki boşluklar mutfak eşyalarının birbirine sert bir şekilde çarpmasına ve kırılmasına sebep olabilir.

Yer konusunda tasarruf edebilirsin

Taşınma süreci oldukça zorlayıcı göründüğünden, hazırlık aşamasında onlarca koli biriktirilir. Her ne kadar hazır olunduğu düşünülse de son dakika çıkan malzemeler nedeniyle koliler her zaman yetersiz gelir. Bu durumun önüne geçmek için yer konusunda tasarruf etmeni sağlayacak bazı taktikler kullanabilirsin.

Mutfak eşyalarını boyutlarına göre sıraladığında, tencere gibi büyük olan eşyaların içinin boş gitmesi oldukça yer kaplamasına neden olur. Bunu bir avantaja dönüştürmek için tencerelerinin içine kâğıda sarılmış olmak şartıyla küçük ve hassas eşyalarını yerleştirebilirsin. Bu seni ekstra koli maliyetinden kurtaracağı gibi, araçta kapladığı yer bakımından da tasarruf etmeni sağlar.

Her eşyayı tek tek kâğıda sarmalısın

Mutfak eşyalarının kırılgan ve hassas yapıda olmalarının biraz olsun önüne geçmek için onları kâğıt ile sarman gerekir. Özellikle taşınan kişiler bilir ki bu tip durumlarda gazete kâğıdı hem düşük maliyeti hem de kolay bulunabilmesi nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Fakat gazete kağıtları eşyalarda iz bırakabileceği için resimsiz ambalaj kağıtları ile de paketleme yapabilirsin. Aksi halde eşyalar sürtünmeden dolayı birbirlerini çizebilir ve hatta bazı durumlarda kırılmalara sebep olabilir.

Her ne kadar küçük bir ayrıntı gibi görünse de eşyalarının hasar görmesini hiç kimse istemez değil mi? Toplanırken kolaylık sağladığı için eşyaların 4’lü 5’li şekilde kâğıda sarılması da doğru değildir. Hiç sarılmamalarına kıyasla hasar azaltılsa bile, birlikte sarıldıklarında çizilme riski oldukça yüksek olacaktır.

Kolilere etiketleme yapmalısın

Hazırlık aşamasında tüm mutfak eşyalarını hiç hasar görmeyecek şekilde sardıktan ve kolilere sarsılmayacak şekilde yerleştirdikten sonra etiketleme yapmayı unutmamalısın.

Anlık bir dalgınlıkla hassas mutfak ürünlerinin bulunduğu kolinin alacağı bir darbe, hazırlık aşamasında gösterdiğin özenin boşa gitmesine neden olabilir. Mutfak eşyalarını yerleştirdiğin kolinin üzerine, hem yukarıdan hem de yanlardan bakıldığında görülecek şekilde içinde “kırılacak eşya” bulunduğunu yazman gerekir. Bu seni hem taşıma esnasında hem de eşyalarını yeni evinde yerleştirirken olabilecek kazalardan kurtarır.

Eşyalarının paketlenmesine özen gösterdiğin gibi, taşıma yapacağın kolinin sağlamlığını da iyi kontrol etmen gerekir. Her ne kadar sağlam görünse de koliyi iki ucundan kaldırmak yerine, altından da destekleyerek taşımalısın.

Hassas ürünlerini gelal ile taşıtabilirsin

gelal olarak hassas kargo taşınmasında olduğu gibi, evden eve taşımalarında da her an yanındayız. Web sayfamızdan ya da uygulama üzerinden ev taşıması için anında fiyat alabilirsin. Şehrindeki en profesyonel taşımacılara kolaylıkla ulaşabilir, yardımcı eleman seçeneği ile evini taşıtabilirsin. Dilersen eşyalarını değerinde sigortalatabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir