Taşınma Rehberi: Beyaz Eşya Nasıl Taşınır?

 Ev taşıma sürecinde ya da eşyalarını değiştirirken en sancılı geçen süreç kuşkusuz beyaz eşya taşımasıdır. Taşınma öncesi paketlemesinden, taşınmasına, taşınma işleminden sonraki yerleştirmesine kadar ayrıntılı çalışma gerektirir. Aksi halde taşınma süreci, beyaz eşyalarda istenmeyen kazalara, eşyaların çizilmesine hatta bazen arızalanmasına dahi sebep olabilir. Bu nedenle en küçük bir darbe bile almadan, özenle ve dikkatle taşınmaları gerekir.

Nakliye işlemi yaptırmak ve beyaz eşyaların taşınma aşaması çoğunlukla tedirginlik yaratan bir durumdur. Beyaz eşyalar hem ağır hem de hassas ürünler oldukları için taşınmaları yüksek profesyonellik gerektirir. Gözden kaçan bir ayrıntı veya ufak bir hata sonucu çizilmeye, çökmeye ya da arızalanmaya açıktırlar. Peki bu hassas ürünler nasıl taşınmalıdır? Hazırlık aşamasında ya da taşınma esnasında alınabilecek önlemler nelerdir?

Senin için hazırladığımız taşınma rehberimizde, beyaz eşya taşımaları sırasında dikkat edilmesi gereken ayrıntıları sıraladık.

Beyaz Eşyalar Nasıl Paketlenir?

Beyaz eşyaların taşınma sürecinin sorunsuz tamamlanabilmesi için öncelikle paketlemenin özenli olması gerekir. Bunun için alanında uzman olan profesyonel nakliye firmaları ile çalışırsan hasarın meydana gelme ihtimalini ortadan kaldırabilirsin. Özel ambalajlar ile sağlam paketleme yapan, özel aparatlar kullanarak taşınma sürecini hassasiyetle yürüten firmalar ile anlaşman gerekir.

Eşyaların güvenliğini sağlamak için paketleme aşamasını olası riskleri değerlendirerek yürüten evden eve taşıma firmaları gerekli tedbirleri uyguladıklarında süreç başarıyla tamamlanır. Dolap kapaklarının açılmaması için halatlar kullanılmalıdır. Ayrıca fırın gibi cam yüzeyi olan beyaz eşyalarını paketlerken strafor kullanılmasına dikkat etmelisin.

Paketleme yapılırken çizilme ve göçükleri önlemek için nakliye battaniyesi kullanılır. Ekstra önlem için firmadan önce baloncuklu naylonlar ile beyaz eşyalarını paketleyebilirsin.

Beyaz Eşyanın Çeşidine Göre Bilinmesi Gerekenler

Her bir beyaz eşya türü, farklı hassas özelliklere sahip olduğundan taşınma sürecinde de birbirinden farklı ayrıntılara dikkat etmek gerekir.

Çamaşır makinesini taşırken emniyet kilidini takmalısın. Eğer bir firmaya taşıtıyorsan kemerin takılı olup olmadığını kontrol edebilirsin. Emniyet kilidinin takılmadığı durumlarda çamaşır makinende sarsıntıya bağlı bazı sorunlar yaşanabilir. Ayrıca makinenin ön kısmında en altta bulunan kapağı açarak içinde kalan suyu tahliye etmelisin. Çamaşır makinenin içinde su kalması durumunda taşınma esnasında diğer eşyalarına zarar verebilir.

Benzer hassasiyet buzdolabı için de geçerlidir. Beyaz eşyaların arasında muhtemel olarak en büyük ve en ağırı olduğu için dik konumda taşındığından emin olmalısın. Aynı zamanda nakliye aracına yüklendiğinde de kesinlikle yatay olarak yerleştirilmemelidir. Çünkü çoğu buzdolabının önemli soğutucu parçaları arkada ve yan tarafında yer alır. Bu parçaların zarar görmemesi için yana yatırılarak taşınmamalıdır.

Buzdolabı taşınmadan önce tamamen boşaltılmalı ve kapaklarının açılmayacak şekilde bağlanmalıdır. Bu konuda unutmaman gereken bir diğer nokta, buzdolabının taşındıktan sonra ilk 30 dakika fişe takılmaması gerektiğidir.

Çamaşır makinesi ve buzdolabının aksine bulaşık makineleri taşınma esnasında en az problem çıkaran beyaz eşyadır. Hassas bir kısmı ya da cam alanı olmadığı için ekstra bir önlem almayı gerektirmez. İçi boşken taşındığından emin olman ve diğer eşyaların kadar özenli paketlemen yeterlidir.

Fırınlar taşıması için ise az bilinen ama önemli olan bazı detaylar vardır. Önce gaz açma kapatma düğmelerinin sökülmesi veya düğmelerin olduğu kısma 2 santimetrelik bir strafor yerleştirilip bantlanması gerekir. Aksi halde cam kısmı ve düğmeleri taşıma esnasında zarar görebilir.

gelal ile Kolayca Profesyonel Nakliye Hizmeti Bul

 gelal ile şehrindeki en profesyonel taşımacılarla evini taşıtabilir, tüm detayları uygulama üzerinden kolaylıkla takip edebilirsin. Sistemde senin için saniyeler içinde taşınma ücretin hesaplanır. Dilediğinde yardımcı eleman talep edebilirsin. Alanında uzman evden eve taşıma firmasını kolaylıkla bulabilir, en profesyonel taşımacılara beyaz eşyalarını güvenle taşıtabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir