Taşınma İzni Nedir, Nasıl Alınır?

Ev taşıması; iyi araştırma gerektiren, uzun süren bir uğraştır. Yeni evi tutmak, evin temizliğini yapmak; su, doğalgaz ve elektrik gibi yaşamsal ihtiyaçların devamlılığını sağlayan detaylı işlemleri tamamlamak gerekir ve bu işlemlerin her biri saatler sürebilir. Bunların yanı sıra eski evin toparlanması, nakliye firması bulmak ve eşyaların taşınması gibi bu süreçteki diğer etkenler de hem vaktini hem de enerjini tüketebilir.

Sorunsuz bir şekilde taşınmak için güzel bir plan ve ön araştırma yapmalısın. Aksi halde taşınma işlemlerin bir hayli uzun sürebilir. Eğer çalışan biriysen taşınma sürecine ayıracak yeterli vakit bulamayabilirsin. Bu nedenle taşınma iznini en verimli şekilde kullanmalı ve bu süreçte işini kolaylaştıracak tüm uygulamalardan faydalanmalısın.

İş değiştirmen gerektiğinde, tayinin başka bir şehre çıktığında ya da bir başka eve/şehre yerleşmek istediğinde evini taşımak için pratik bir planlama yapman gerekir. Uzun uğraş isteyen bir süreç olduğundan ve taşınma sonrası yerleşme aşaması için de vakte ihtiyacın olduğundan birkaç günlük izne ihtiyaç duyabilirsin.

gelal ile nakliye firması araştırması yapmana gerek kalmadan evini güvenle taşıtabilir ve vakit kazanabilirsin. Peki çalışanlar için taşınma izni nedir, nasıl alınır? Senin için taşınma sürecini hızlandıracak ve kolaylaştıracak bilgilerden bahsetmek istedik.

Taşınma izni nasıl alınır?

Ev taşıması yapman gerektiği zaman evi tutmak, abonelikleri açtırmak, ev temizliği ve eşya taşıması gibi vakit alan detaylar için günlerini ayırman gerekir. Bu sürecin uzamaması için önceden planını iyi yapmalı ve acele karar vermemelisin. Çalıştığın yerden izin almalı, bu süreci en iyi şekilde planlamalısın.

Yasal olarak “taşınma izni” adı altında kullanacağın belirlenmiş bir izin günün bulunmuyor. Bu nedenle hem işlerini hem de ev taşıma sürecini aksatmayacak bir plan belirleyebilirsin. Çalışan kişilerin taşınma işlemleri sırasında yasal izinlerini kullanmak için işverenleri ile konuşmaları gerekir. İş Kanunu’nda işverenin rızası doğrultusunda ücretli veya ücretsiz izin hakkı tanıyabileceği belirtilmektedir. Yasal hakkın olan izinlerinden kullanarak zamanını verimli değerlendirmeye odaklanmalısın. Eğer yasal izninden kullanmana onay verilirse bu süreçte taşınma işlemlerini gerçekleştirebilirsin. Fakat işverenin taşınma iznini onaylamasında herhangi bir zorunluluk yoktur.

İzin alamaman durumunda taşınma işlemlerini gerçekleştirmek için hafta sonunu ve iş çıkış saatlerini değerlendirmen gerekir. Bu durum her ne kadar zor ve yorucu görünse de gelal ile saniyeler içerisinde güvenilir bir taşımacı bulabilir ve birkaç saat içerisinde ev taşımanı gerçekleştirebilirsin. İyi bir nakliye firması aramak için günlerce vakit harcamadan hem hızlı hem de uygun fiyata evini taşıtabilirsin.

Yasal izinlerin nelerdir?

Ev taşıması yapman gerektiğinde, kullanabileceğin izin günün 2 gün ile sınırlıdır. Bu günlerini hafta sonu tatilin ile bağlaman vaktini daha verimli kullanmanı sağlar. İşvereninin inisiyatifine göre ücretli veya ücretsiz izinlerden yararlanabilirsin.

Ücretli izin olarak idari veya yıllık iznini kullanabilirsin. Yaz tatili için ayırdığın yıllık izinlerini kullanmak istemiyorsan iş ilişkilerini her zaman güçlü tutmalısın. Böylece ev taşıma gibi önemli günler için desteklerini bekleyebilirsin. Aksi halde ücretsiz izne ayrılarak ev taşıması masraflarına bir de maaş kesintisi eklemek zorunda kalabilirsin.

Böyle bir durumda taşınma masraflarını azaltmak için uygun fiyata nakliye hizmeti almanı öneririz. Uygun fiyata güvenilir nakliye bulmak hiç de kolay bir işlem değil. Fakat gelal’ın “geçerken gelal” seçeneği ile taşıma işlemleri için bulunduğun bölgeye gelecek bir nakliyat firmasına çok daha uygun fiyata taşınabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir