Taşıma Sistemlerinde Karbon Salınımı Nasıl Azaltılır?

Karbon salınımı tüm önlemlere rağmen artmaya devam ediyor. Bilim insanları yapılan uluslararası anlaşmalara ve geniş çaplı protestolara rağmen küresel ısınmanın son 2 senede rekor seviyeye ulaştığını, atmosferdeki karbon salınımının tüm önlemlere rağmen engellenemez bir hızla artmaya devam ettiğini açıkladı. Küresel bir çözüm üretilmediği takdirde tüm dünya yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Her sektörün kendi çevresel çözümlerini üretmesi, karbon salınımını kendi alanında en aza indirecek çalışmalar yürütmesi ve teknolojinin gücünü kullanarak bu çözümleri hızla hayata geçirmesi gerekmektedir.

Karbon salınımının önüne geçilemediği takdirde, atmosfere salınan gazların etkisiyle küresel iklim değişikliğinin yaşanacağı ve bu sebeple buzulların eriyeceği, buğday tarlalarının zarar göreceği, kıtlıkların başlayacağı öngörülüyor. Tüm dünyada yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıkların artması anlamına gelen küresel ısınmanın etkileri konusunda iklimbilimciler ortak görüş bildiriyor.

Küresel iklim değişikliğinin nedenleri arasında, nüfus artışı ve buna bağlı olarak uluslararası ticaret ve ulaşım gibi alanlarda görülen artış nedeniyle sürekli gelişen sanayidir. İklim değişiklinin başlıca nedeninin ise küresel ısınma olduğu biliniyor. Atmosfere yayılan sera gazlarının artması insan faaliyetlerinin de artış gösterdiği anlamına gelir. En önemli sera gazı olduğu bilinen karbondioksit araç egzozlarından atmosfere yayılır. Aktif olarak kullanılan araç sayısı tam da bu noktada önem kazanır.

Taşıma sistemleri karbon salınımında önemli ölçüde pay sahibidir. Karbon ayakizi emisyon kaynaklarının %26’sının lojistik kaynaklı yakıt tüketimi olduğu bilinmektedir. Türkiye’nin karbon salınımında dünyada 15. sırada olduğu ve küresel çalışmalar doğrultusunda bakıldığında tüm dünyanın ortak hedefinin salınımı azalmak olduğu düşünüldüğünde sektörde yeni ihtiyaçlar doğduğunu söylemek yanlış olmaz.

gelal ile Yeşil Lojistik Ekosistemi

gelal; kargoları aynı yöne giden taşımacılar ile buluşturan yeni nesil dijital bir platform. Uygulama sayesinde kargolar için trafiğe ekstra araç çıkarılmadan, kargolar daha hızlı şekilde teslim ediliyor.

Yeşil lojistik ekosistemini destekleyen çevre dostu uygulama, trafiğe çıkacak araç sayısını azaltarak taşıma sistemlerinin karbon salınımındaki payını azaltmayı hedefliyor. gelal Taşımacı uygulaması üzerinden taşımacı profili oluşturan kişiler, gideceği yere kargo götürerek para kazanıyor. İşe ya da okula giderken, eve dönerken ya da şehirler arası seyahate çıkarken, yolunun üzerindeki kargoları teslim alan gelalcılar, bu sayede yol masraflarını çıkarıyor. Böylece kargo taşınması için yeni bir araç trafiğe dahil edilmemiş oluyor. Ayrıca yaya kurye özelliği ile şehir içi taşımalarda toplu taşıma ya da bisiklet, scooter gibi araçların kullanılmasını sağlayarak karbon salınımsız taşımayı mümkün hale getiriyoruz.

Özellikle İstanbul trafiği düşünüldüğünde, trafiğe yeni bir araç eklemek yerine biz bize teslimat mottosuyla hareket ederek yeşil lojistiğin büyümesiyle oluşacak çevreci ağı destekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir