Taşıma Sektöründe Paylaşım Ekonomisi

Geçtiğimiz yılın başlarında meydana gelen pandemi süreci dijital dönüşümün önemini bizlere bir kez daha gösterdi. Teknolojik altyapısıyla bu sürece uyum sağlayabilen sektörler hızlı bir dönüşüme girdi. Ancak klasik alışkanlıklarıyla teknolojik gelişmelere uyumlanma sürecini başarıyla tamamlayamayan sektörler bu dönemde ciddi kayıplar yaşadılar.

Hızlandırılmış dijital dönüşümü yaşadığımız 2020 yılında, birçok sektör teknolojik açıdan sürdürülebilir konuma gelmenin adımlarını atmaya başladı. Sağlıktan elektroniğe, otomotivden e-ticarete birçok sektörde, dijital dönüşüm süreci devam ediyor.

Taşımacılık sektöründe de teknolojik gelişmelerle birlikte birçok yenilikçi çözüm geliştiriliyor. Bu yazımızda paylaşım ekonomisi sisteminden ve gelal’ın bu sistemle sektörde yarattığı yeniliklerden bahsedeceğiz.

Paylaşım Ekonomisi Nedir?

Paylaşım ekonomisi, literatürde “erişim ekonomisi” ve/veya “dayanışmacı ekonomi” şeklinde ifade edilir. Paylaşım ekonomisi, hizmet veren ile hizmet alan kişilerin buluşturulduğu sistemdir. Bu modelde firmalar yalnızca üretici değildir. Yeni ekonomide bu kavram üretimi ve tüketimi bir bütün olarak görüldüğünden; insanlar aynı sisteme ister üretici ister tüketici olarak dahildir.

Paylaşım ekonomisi sisteminin başarılı örnekleri arasında ABD’de kurulan ve dünyanın büyük bir bölümünde kullanılan platformları verebiliriz. Yolcu paylaşımı, araç paylaşımı, ev paylaşımı gibi alanlarda fiziki yapılar kurmadan ihtiyaç sahibi ile hizmet verenin birbiriyle buluşmasının sağlandığı yapılardır.

Paylaşıma dayalı model; herkesin üretebildiği, tüketebildiği ve dilediğinde kullanabildiği bir sistemdir. Dijitalleşen dünyada insanlar zaman ya da mekan bağlılığı bulunmadan, bu platformlar sayesinde ortak bir fayda sağlayabilmektedir.

Paylaşım Ekonomisinin Avantajları Nelerdir?

Paylaşıma dayalı model, hem kullanıcıyı hem firmayı hem de sisteme hizmet veren olarak dahil olan kişileri buluşturuyor. Bu noktada tüm paydaşların avantaj sağlaması gerekiyor.

Dayanışmacı ekonomi sistemine uygun kurulan yapılarda, kullanıcılar daha uygun fiyata hizmet alabiliyor. Sistemde hizmet veren kişiler, kurulan esnek yapıya uygun davranış sergiliyor. Bu sayede karşılıklı olarak kazan-kazan ortamı sağlanmış oluyor. Platformu hayata geçiren firma, hizmeti veren kişiler ve hizmeti alan kullanıcılar ortak bir paydada buluşarak avantaj sağlıyor.

gelal ile Paylaşım Ekonomisi

Kargoları aynı yöne giden taşımacılarla buluşturan gelal, lojistik sektörüne yeni bir bakış açısı kazandırdı. Sektöre yaşanan birçok probleme, paylaşım ekonomisi modelini kullanarak teknolojik çözümler getirildi.

Özellikle pandemi ile birlikte e-ticaretin yaygınlaşmasıyla, sektörün büyüme hızına yetişemeyen kargo şirketleri, gönderici ihtiyaçlarını zamanında karşılayamamaya başladı. Kargoların büyük çoğunluğu gecikmeli olarak teslim edildi.

Kargo ve taşımacılık sektörünün dijital dönüşüm öncüsü gelal, paylaşım ekonomisi modeliyle sektöre yenilikçi çözümler getirdi. gelal sistemine kaydolan ve belgeleri detaylı incelemelerden geçirilerek onaylanan taşımacılar, yolunun üzerindeki kargoları taşıyarak kazanç elde ediyor. Böylece kargolar aynı gün, hatta “hemen gelal” seçeneği sayesinde dakikalar içinde alıcısına ulaşıyor.

gelal ile nakliye aracı olanlar ile nakliye araçlarına ihtiyaç duyan kişiler de uygulama üzerinden kolayca birbirlerini bulabiliyor. Dönüş yoluna da yük bulan taşımacılar kazancını katlayabiliyor. Bu durum kullanıcılar açısından ise, şehirler arası taşımaları dahi uygun hale getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir