Son Kilometre Teslimatı Problemleri ve Çözümleri

Günümüzde özellikle e-ticaret ağının genişlemesi ve insanların günlük ihtiyaçlarının artması teknolojik çözümlere olan ihtiyacı artırmaktadır. Müşteri talebinin yüksek hızlı ve düşük maliyetli teslimat yönünde olması lojistik ve tedarik zincirinde son kilometre teslimatı için problemleri artırmaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte müşteri davranışları da değişti. E-ticaret firmaları yüksek hızlı ve düşük maliyetli teslimat için süreci yeniden tasarlamayı tercih etti. Kişiselleştirilmiş menüler ile online siparişin artması ile birlikte müşteriler aynı hızı teslimat aşamasında da talep etmeye başladı. Şirketler bu noktada yeni bir lojistik ekosisteme ihtiyaç duymaya başladı.

Son kilometre teslimatı nedir?

Son kilometre teslimatı, bir ürünün depo rafından müşterinin kapısına kadar olan yolculuğunda, sürecin son adımı olarak tanımlanabilir. Online alışveriş yapanlar için açıklamak gerekirse, bir ürünün sipariş edilmesinin ardından o ürünün adrese gelene kadar geçirdiği sürecin son basamağıdır, ürünün dağıtıma çıkması ve kuryenin teslimat adresine gelmesidir.

Son kilometre teslimatının problem olarak görüldüğü nokta tam da burada başlıyor. Taşıma sürecinin tamamı birlikte değerlendirildiğinde, en maliyetli kısım son kilometre teslimatı oluyor. İşletmeler maliyetleri düşürmek isterken bir yandan da müşterilerin talepleri doğrultusunda teslimatı hızlandırmaya ve müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutmaya çalışırlar. Müşterilerin teslimat sürecini de ücretsiz olarak talep etmesi üzerine, şirketlerin maliyeti düşürecek yeni nesil çözümlere olan ihtiyacı artmaktadır. 

Dağıtıma çıkan ürün neden gelmez?

Paket taşınma süreçlerini takip ettiğimiz zaman denk geldiğimiz ve asla bitmeyecek gibi hissettiren süreçte görürüz “dağıtıma çıkarıldı” ibaresini. Eğer kargo takip esnasında bu cümleyi günlerce hatta haftalarca görüyorsan verimsiz bir kargo deneyimi ile karşı karşıyasın demektir. Dağıtım sisteminin çok aşamalı olması ve paketlerin son adımda birden fazla aktarma merkezine ya da şubeye uğraması nedeniyle bu süreç uzamaktadır.

Bu duruma bir de kentsel alanlardaki sıkışıklık, trafik yoğunluğu, geçersiz veya yanlış girilen adres bilgileri, teslim alacak kişinin adreste bulunamaması gibi sorunlar eklenince hem maliyet şirketler için çok yüksek boyutlara geliyor, hem de siparişini bekleyen müşteri memnuniyetsiz oluyor. Tüm bunların aynı anda yaşandığı durumlarda, siparişin teslim edilme süresi öngörülemiyor. 

gelal ile Yeni Lojistik Ekosistem

Son kilometre teslimatı problemlerinden başlıcaları; yüksek maliyet, taşıma ağının talebi yeterince karşılayamaması ve müşteri taleplerinin artması olarak sıralanabilir. gelal tüm bunlara teknolojik bir çözüm geliştirdi. 

Çoğul teslimat adımlarını geride bırakarak pratik ve tek aşamalı teslimatı mümkün hale getiren gelal’da, kargolar hiçbir aktarma merkezine ya da şubeye uğramadan aynı gün, hatta birkaç saat içerisinde direkt olarak adrese teslim edebilir. Bu sayede yüksek müşteri memnuniyeti sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir