Sokak Hayvanlarına Hasarsız Mama Gönderimi

Gelişen dünya düzeninde betonlaşmanın artması, yüksek binaların inşa edilmesiyle yeşil alanların azalmasına neden oldu. Şehirleşmenin etkisiyle sokak hayvanlarının alışık olduğu düzen de değişti. Bu durum hayvanların yiyecek bulma, yaşam alanı kurma ve barınma ihtiyaçlarının tamamen değişmesine ve yeni koşullara uyum sağlamalarının zorlaşmasına neden oldu. Sokak hayvanlarının yaşadığı tüm bu sorunlar göz önünde bulundurulduğunda onların hayatlarını zorlaştırmak yerine kolaylaştıracak hamlelere dikkat çekmek istiyoruz.

Türkiye’de son yıllarda sokak hayvanları için yapılan çalışmalar hız kazandı. Barınakların gelişmesi, belediyelerin sokak hayvanlarına destek sağlaması, hayvan haklarının düzenlenmesi ve bu hakların korunması için çalışmalarını sürdüren dernekler minik dostlarımız için atılan pozitif adımlar olarak dikkat çekiyor.

Özellikle bu konuya hassasiyet gösteren bazı belediyelerin ve hayvan hakları derneklerinin özenli çalışmaları sayesinde binlerce sokak hayvanına yapılan yardımlar devam ediyor. Bu yazımızda sokak hayvanlarının yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek ve desteklerin nasıl artırılabileceğinden bahsetmek istedik.

Barınma Problemleri

Sokak hayvanlarının yaşam alanlarını kaybetmeleri ve kontrol edilemeyen üreme nedeniyle binlerce hayvanın barınma sorunu ortaya çıktı. Koşulların zorluğu nedeniyle sorun yaşayan bu hayvanlar, bazı durumlarda tehdit de oluşturabiliyor.

Türkiye’de 350’den fazla barınak var. Fakat bu sayı sokak hayvanlarının tamamının barınma ihtiyacının karşılanması ve bakımının yapılması için yeterli değil. Bu noktada, derneklerin ve belediyelerin destekleri daha da önem kazanıyor.

Sokak hayvanları için sevindirici haber, Tarım ve Orman Bakanlığının destekleriyle 2004-2019 yılları arasında toplam 368 bin 803 sokak hayvanının sahiplendirildiğidir. Yine benzer bir yardım olarak Kayseri Hayvanları Koruma Derneği sosyal medya üzerinden 3 bin 500 sokak hayvanına yuva buldu.

Kontrolsüz Çoğalma

Sahiplendirme çalışmalarının artırılmasıyla ve barınakların yardımlarıyla sokak hayvanlarının barınma problemlerine aktif olarak çözüm arayışları sürüyor. Fakat sahiplenilen hayvanların aylar sonra tekrar sokağa bırakılması, barınakların tüm hayvanları koruyacak maddi güce sahip olmaması ve derneklerin yardım edebileceği hayvan sayısının sınırlı kalması, sokakta sahipsiz yaşayan yüz binlerce hayvanın kontrolsüz çoğalmasına neden oluyor.

Yine Tarım ve Orman Bakanlığının destekleriyle 2004-2019 yılları arasında 1 milyon 612 bin 529 hayvan aşılandı, 1 milyon 301 bin 324 hayvan ise kısırlaştırıldı.

Beslenme İhtiyacı

Değişen düzene uyum sağlamaya çalışan sokak hayvanlarının en büyük sorunu ise beslenme. Diğer sorunlarda olduğu gibi belediyeler, hayvanseverler ve hayvan hakları dernekleri hayvanların temel ihtiyacını karşılayabilmek için özenle çalışıyor. Ancak sokak hayvanlarının tamamına yardım edebilmek mümkün olamıyor. Sağlıksız koşullarda yaşamını sürdürmeye çalışan hayvanların yardımına yine dernekler koşuyor.

Derneklerin ve hayvanseverlerin en büyük sorunu mama bulmak. Mama yardımı alan kişiler, 5-10 kg arası değişen mama çuvallarının teslimatı konusunda sıklıkla sorun yaşıyor. Özellikle de hassas çuvallarda taşınan yüksek kilogramlı mamalar kargo sürecinde yaşanan sorunları artırıyor. Çuvalların yırtılması, yırtılan çuvalların dökülmesi ve yine bu ihtiyaçların kaybolması gibi problemler, iyi niyetle yapılan yardımların yerine ulaşmasında aksaklıklara neden oluyor. Yırtık paketlerde teslim edilen çoğu mama bayatlamış olarak hayvanların önüne geliyor.

Hizmet ağına evcil hayvan taşımasını da ekleyen gelal, hassas kargo taşınması konusunda ise sokak hayvanlarının yardımına koşuyor. Pet taşımasını sistemine entegre eden uygulama, hayvanların sağlıklı koşullarda seyahat etmesini mümkün hale getiriyor. Ayrıca sokak hayvanlarına ulaştırılması gereken yüksek kilogramlı mama paketlerinin hasarsız taşınmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir