Sağlıklı Koşullarda Evcil Hayvan Taşıması Nasıl Yapılır?

Tatile gideceğin zaman minik dostunu yanında götürmek ya da sahiplendirdiğin bir hayvanı yeni ailesine güvenle ulaştırmak isteyebilirsin. Minik dostlarımızın seyahat sürecini hiç merak ettin mi? Yolculuklarını huzurlu, güvenli ve sağlıklı tamamlayabilmeleri için neler yapılabilir?

Evcil hayvan taşıması tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de henüz istenen seviyeye ulaşamamış durumda. Taşımaların yüksek maliyetli ve konforsuz olması, hayvanların otobüs ve uçak yolculuğunda havasız ortamda ve uyutularak taşınması bu sebeplerden başlıcaları. Hayvanların gideceği yere konforlu ve güvenli bir şekilde ulaştırılması tüm hayvanseverler için büyük önem taşıyor. Ancak çoğu zaman birçok hayvan bir arada tek bir araçla götürülüyor.

Kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanların taşınmasına yönelik yeni düzenlemeleri, onların rahat seyahat edebilmeleri için bilinmesi gerekenleri ve hangi şekilde daha sağlıklı ve güvenli taşınabileceklerini bu yazımızda senin için bir araya getirdik.

Karayolu taşıması

Ulaştırma Bakanlığı’nın Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklere göre; kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar, sahibiyle birlikte kilitli kafes içinde seyahat edebiliyor. Fakat bu yönetmelik öncesinde, evcil hayvanların taşıtın içinde yolcularla birlikte taşınamaması nedeniyle birçok sorun yaşanıyordu. Sahibi olduğun evcil hayvan, tüm belgeleri tam olsa bile, otobüs içinde taşınamıyordu. Yalnızca bagaj bölümünde taşınabiliyordu ve çoğu zaman uyutulmak zorunda kaldıkları için sağlıksız bir seyahat geçiriyorlardı. Havasız bir şekilde uzun yolculuklar yapan minik dostlarımızın başına bu şartlarda birçok kaza geldi. Bu sağlıksız taşıma yöntemi uzun yıllar hayvanseverler tarafından tepki gördü.

Yeni çıkan yönetmelik gereği, artık evcil hayvanlar sahibiyle birlikte seyahat edebilecek. Aşı karneli olmak şartıyla, tehlike arz edenler hariç tutularak kedi, köpek ve kuşlar özel kafeslerinde kilitli olmak şartıyla taşınabilecek. Bir diğer önemli şart ise, en fazla 8 kg olmaları.

Havayolu taşıması

Evcil hayvanların hava yoluyla taşınması konusunda ise henüz bir netlik yok. Birçok hava yolu şirketi, evcil hayvan taşınması konusunda birbirinden farklı kurallar uyguluyor. Taşımayı hiç kabul etmeyen firmalar olduğu gibi, izinler alındığında hayvanlara seyahat olanağı tanıyan firmalar da mevcut. Onlar da ek ücrete tabi bir özel hizmet uyguluyor.

İç hat uçuşlarında evcili hayvan taşımacılığı kedi, köpek ve kuş için geçerli kabul ediliyor. Dış hat uçuşlarında ise sadece kedi ve köpek taşınmasına izin veriliyor.

Genellikle seyahati kabul ederken, hayvanın kimliği, aşıları ve sağlık sertifikası soruluyor. Yurt dışı seyahatlerinde giriş izinleri ve transit ülkeler tarafından istenen diğer belgelerin de tam olması isteniyor. Ayrıca rezervasyonun uçuş saatinden en geç 6 saat öncesine kadar yapılması gerekiyor.

Her firmaya göre evcil hayvan taşıma kontenjanı farklılık gösteriyor. Karayolunda olduğu gibi tehlike arz edenler ile 8 kg’ın üzerinde olan hayvanlar uçuşa kabul edilmiyor.

Pet taksiler

Birlikte seyahat edemediğin durumlarda, minik dostunu gideceği adrese ulaştırmak için pet taksi seçeneğin bulunuyor. Fakat bu taşıma sisteminin ne kadar güvenilir ve sağlıklı yapıldığı konusunda hayvanseverlerin birçoğu tereddütlü. Bu nedenle bilindik yerlerle taşıma yapmayı tercih ediyor. Aksi halde birçok hayvan bir arada, sağlıksız koşullarda taşınıyor. Üstelik hayvanların önceden bildirilen adrese getirilmeleri ve bazı durumlarda uyutulmaları isteniyor.

Her ne kadar belgeleri tam olmayan evcil hayvanlar taşıma için araçlara kabul edilmese de, hepsinin bir arada taşınması bulaşıcı hastalığı tetikliyor.

gelal ile sağlıklı koşullarda, güvenli ve konforlu taşıma

gelal ile İstanbul içi ve şehirler arası evcil hayvan taşıması sağlıklı koşullarda, güvenli ve konforlu bir şekilde yapılıyor. Kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar, aracın arka koltuğunda taşıma kurallarına uygun olarak tek başına taşınıyor. Belgelerinin tamamlanmış olması, özel kafesinde yer alması, gideceği adrese sağlıklı bir şekilde teslim edilmesi için yeterli.
Şehirler arası evcil hayvan taşıma fiyatları araştırıldığında, oldukça yüksek ücretler ile karşılaşabilirsin. gelal’da aynı yöne giden kişilerle gönderim yapıldığından, hem daha uygun fiyatlı hem de daha sağlıklı bir taşıma mümkün hale geliyor.

Ayrıca gelal ile pet taşıması yaptırmak istediğinde, evcil dostun uygulamada belirtilen adresten teslim alınıyor. Böylece hayvanı araca teslim etmek için başka bir adrese gitmen gerekmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir