Pandemi Döneminde Ofisi Eve Taşımanın En Pratik Yolu

Tüm dünya 2020 yılının başından itibaren Covid-19’la yaşamaya başladı. Salgınla mücadele ve adaptasyon süreci tüm hayatımızı büyük ölçüde değiştirdi. Yaşadığımız düzen köklü bir değişime uğradı, iş hayatımız ve sosyal ilişkilerimiz farklı bir boyuta taşındı. Bu süreçte edindiğimiz deneyim, birçok alışkanlığımızı değiştirmemize neden oldu. Kolay kolay sosyalleşemediğimiz, dışarıdan yiyecek tüketemediğimiz ve evlere kapandığımız süreçte ofislerimizi de evlere taşıdığımız bir dönemden geçiyoruz.

Önceliğimiz her alanda sağlık. Okullarda dersler online olarak yürütülmeye başladı. Arkadaşlarımızla görüntülü konuşmalarımız en sosyal aktivitemiz oldu. Birçok firma uzaktan çalışma modeline geçiş yaptı. Bununla beraber iş toplantılarımız da internet üzerinden toplu görüntülü görüşme imkanı sunan platformlar ile yürütülmeye başladı.

Uzaktan çalışmak, evimizde olmak sağlığımız için iyi bir seçenek olarak duruyor. Tüm gün telefonlarda ve bilgisayar başında online toplantılarda geçiyor. Çalışanlar için bu sürece uyum sağlamak epey uzun sürdü. Peki evden çalıştığımız dönemde nasıl daha verimli olabiliriz? Ofisi eve taşımak iyi bir yöntem mi?

İşte uzaktan çalışma sürecini daha iyi yönetebilmeni sağlayacak öneriler…

Ofisi evine taşı

Evden çalışma sürecinde verimliliği en çok düşüren etkenlerin başında dikkat dağınıklığı geliyor. Bir konuya odaklanamamanın ve dikkatinin sürekli dağılıyor olmasının birçok nedeni olabilir. Ancak iş ortamını evine taşıman sana bu noktada büyük kolaylık sağlayacaktır.

Ev kıyafetleri ile çalışmak yerine, sabah uyandığında işe gider gibi hazırlanmak motivasyonunu yükseltecektir. Evdeki çalışma ortamının ofis hayatına benzememesi, evde olduğunu sürekli hatırlatan uyarıcılar olması dikkatinin dağılmasına neden olur. Bu nedenle evin bir köşesini çalışma alanına çevirmelisin.

Masa, sandalye, kitaplık gibi gerek yeni eşyalar; gerekse ofisteki eşyalarını alarak evinde bir çalışma köşesi yaratmalısın. Ofiste kullandığın eşyaları evde de kullanmak psikolojik olarak çalışma düzenine uyum sağlamanı kolaylaştıracaktır. Böylece hem evinde sağlıklı bir şekilde çalışacak hem de ofis ortamını eve taşımanın sağladığı motivasyonu kaybetmeyeceksin.

Gününü planla ve erken kalk

Evden çalışma süreci hepimize çok konforlu gelebilir. Ailemizle ya da kendi özgürlük alanımızda vakit geçirmek hoşumuza gidebilir. Ancak bu sürecin getirdiği belli başlı olumsuzlukların önüne geçebilmek gerekir.

Gün içinde hareketsiz kalmak, evden çıkmadan ve haliyle bedensel olarak yorulmadan çalışmak ve konforun yüksek olması, uyku düzeninin bozulmasına neden olabilir. Sabahları hazırlanıp evden çıkmamak ve akşam saatlerinde ofis yorgunluğunu fiziksel olarak hissetmemek iş temposundan uzaklaşılmasına yol açabilir.

Bu sürecin verimli çalışmanıza bir engel oluşturmaması için gününüzü planlamalı ve erken kalkmaya devam etmelisin. Ofise giderken uyandığın saatte uyanmaya evde de devam ederek biyolojik saatinin rutinini olumsuz etkilememiş olursun.

İş arkadaşlarınla iletişimde kal

Evden çalışma sürecinin uzun sürmesi bazı olumsuzlukları beraberinde getirebilir. Özellikle yalnız yaşayan kişiler evde çalışırken sürekli tek başına olmaktan rahatsızlık duyabilir.

Uzaktan çalıştığında kendini yalnız hissedebilirsin, bu da odağının dağılmasına neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için iş arkadaşlarınla toplantı saatlerinin dışında da sesli veya görüntülü olarak iletişimde kalmanı tavsiye ederiz. Böylece birlikte çalıştığınız ofis ortamını psikolojik olarak da eve taşımış olursun. Birlikte yapacağınız konuşmalar, beyin fırtınaları ya da dostça sohbetler işe olan odağını artıracak ve gösterdiğiniz özeni korumanıza da yardımcı olacaktır.

Ofis eşyalarını gelal ile taşıt

Pandemi döneminde uzaktan çalışmaya bazı firmalar belirli süreli, bazıları ise belirsiz süreli geçiş yaptı. Bazı markalar uzaktan çalışma kararını temelli olarak sürdüreceğini açıkladı ve ofislerini küçültmeyi tercih etti.

Peki bu dönemde ofis eşyalarını en hızlı şekilde nasıl taşıtabileceğini biliyor musun? gelal ile sen evinden çalışmaya devam ederken, ofisteki eşyalarını kolayca evine taşıtabilirsin. Taşıma işlemlerin profesyonel taşımacılar tarafından tamamlanır. Uygulama üzerinden telefon numaran görünmeden taşımacı ile canlı konuşabilir ve iş yoğunluğuna göre eşyaların geleceği saati belirleyebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir