Kargo Teslimatında Yaşanan Sorunlar ve gelal’ın Çözümleri

Günümüzde kargo sektörü her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bunun sebebi ise kargo talebinin son dönemde hızlı bir yükselişe geçmiş olması. Globalleşen dünyada artık dünyanın öbür ucuna satış yapabiliyor ve teknolojik gelişmeler sayesinde müşteri yelpazesi oldukça geniş tutulabiliyor. Bu durum taşımacılık sektörüne de yoğunluk olarak yansıyor. İşgücünün artan talebi karşılamaya yetmediği durumlar, kargo teslimatlarında problemlere ya da gecikmelere neden oluyor.

Kargo denildiğinde, son dönemde akla ilk olarak e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişler geliyor. Ancak sektör yalnızca bununla sınırlı değil. Türkiye’de günlük bir milyonu aşkın bir kargo taşıması mevcut. Devlet daireleri, hukuk büroları, bireysel gönderiler, ofis kargoları gibi birçok alanda günlük olarak kargo gönderimi yapılıyor. Her ne kadar birçok alanda dijitalleşme etkileri görülse de çoğu sektörde klasik kargo yöntemlerini kullanılmaya devam ediyor.

Mevcut kullanımın ortaya çıkardığı yoğunluğa bir de pandemi dönemi yoğunluğu eklenince yaşanan gecikmelerde artış görülüyor. Bu yazımızda ulaşmayan kargoların nedenlerini gelal’ın bu konudaki çözümlerini bulabilirsin.

Nitelikli İş Gücü Gerekliliği

Kargo dağıtımında yaşanan sorunların temel nedeni iş yoğunluğu. Her teslimatın detaylı takibi için yeterli vakit maalesef bulunamıyor. Çoğu zaman e-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerin kargo takibi için verilen bilgilerin doğru olmadığı görülüyor. Yoğunluk nedeniyle takip için gerekli bilgilerde aksaklık yaşanıyor.

Özellikle de büyük indirimlerin yapıldığı özel günlerde büyük kargo sorunları yaşanıyor. Bu sorunlardan en sık yaşananı ise, bilindiği gibi kargonun alıcısına ulaşamaması. Çoğu zaman dağıtımı yetiştirilemeyen kargolar şubelere getiriliyor. Birçok alıcı, adreste olduğu halde adreste bulunamadığı için kargonun teslim edilemediği bilgisiyle karşılaştığını aktarıyor.

Sektörün yoğunluğuna dijital çözümler geliştiren gelal, gün içinde gideceği yere kargo götürerek para kazanmak isteyenlere gelalcı olma imkânı sağlıyor. gelal Taşımacı uygulamasını indiren kişiler güvenlik gereğince belgeleri kontrol edildikten sonra taşımacı olabiliyor. Sisteme kayıtlı gelalcılar, dilediği zaman dilediği kadar taşıma yaparak kazanç elde edebiliyor. Paylaşım ekonomisi modelini destekleyen gelal sayesinde kargolar şubelere uğramadan, elleçleme işlemlerinden geçirilmeden temassız teslim ediliyor.

Klasik Yöntemlerden Dijitale Geçiş Süreci

Var olan kargo taşıma prensipleri artık talebi karşılamaya yetmiyor. Teknolojik gelişmeler tüm sektörlerde değişimi zorunlu hale getirdi. Kullanılan klasik yöntemlerin yanı sıra tüm dünyada bu alanda teknolojik çözümler geliştiriliyor.

Klasik taşıma yöntemlerinde, kullanılan araçlar gelişse bile teknik çoğu zaman aynı kalıyor. Aktarma merkezlerinin kullanılması ve insan eliyle yapılan elleçleme işlemleri, günümüzde her geçen dakika yoğunluğun arttığı düşünüldüğünde sistemin yavaşlamasına neden oluyor.

Kargo ve taşımaclık sektörünün dijital dönüşüm öncüsü gelal, mobil uygulama üzerinden göndericileri taşımacılar ile buluşturuyor. Böylece aynı yöne giden taşımacılar sayesinde kargosunu aynı gün uygun fiyata gönderebilme imkânı doğuyor. Kargolar sistem üzerinden anlık olarak görülebiliyor. Taşımacı ile uygulama üzerinden telefon numarası görünmeden konuşabilen göndericiler, evde olmadıklarında kargoları komşularına ya da güvenliğe teslim edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir