Kargo Teslim Alınırken Alıcıların Dikkat Etmesi Gerekenler

kargo gönderilirken dikkat edilmesi gerekenler

Son bir yıldır pandeminin etkisiyle günlük ihtiyaçlar için dahi online kanallar kullanılıyor. Hızlı bir büyüme kat eden e-ticaret siteleri üzerinden sipariş edilen tüm ihtiyaçlar teslimat gerçekleşene kadar birçok aşamadan geçer.

Ürünün depolanması, kargo firmasına verilmesi, ilk aktarma merkezine uğraması, teslimat bölgesindeki şubeye gitmesi ve son aşamada dağıtım süreci kargonun eline ulaşıncaya kadarki geçirdiği yolculuğun kısa bir özetidir. Klasik taşıma yöntemlerinde kargolar elden ele, şubeden şubeye taşınır. Elleçleme işlemlerinden geçer ve 2-6 gün arasında adrese ulaşır.

Dağıtıma çıkan kurye ile birlikte kargo, son kilometre lojistiğine başlamış demektir. Burada şubeden alınan diğer kargolar ile birlikte belirli rotalarda dağıtımı başlar. Kargolar o gün ya da ertesi gün teslim edilmiş olur. Bu aşamada en çok yaşanan sorun, dağıtım şubesine gelen kargonun hangi gün dağıtıma çıkacağının bilinmemesidir. Bu durum evde olmama ihtimalini de artırır. Dağıtım aşamasındaki sorunlarla karşılaşmamak için kargonu teslim alırken dikkat etmen gerekenleri senin için bir araya getirdik.

Kargonu Canlı Takip Et

Kargo teslimatı ile ilgili olarak herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsan kargonu takip edebilirsin. Hemen hemen her kargo şirketi detaylı olmasa bile kargonun nerede olduğunu gösteren takip şemalarını kullanıcılarına sunar. Kargonun dağıtıma çıktığı gün adresinde olmalı ya da evde birinin olmasını sağlayabilirsin.

Aksi halde kargon adresine teslim edilmez, şubeye gider ve süreç daha çok uzar. Bu aşamada iki gün şubeden teslim alma hakkın olur. Teslim alamadığında kargo gönderici adresine geri gönderilir.

Bu noktada yenilikçi ve teknolojik alternatif ise gelal’dır. Teslimat sürelerin uzamasın istiyorsan gelal’ı tercih edebilirsin. Canlı takip sayesinde kargonu taşıyan gelalcıyı dakikası dakikasına takip edebilir, teslimat saatini öğrebilirsin. Bu sayede zamanını planlayabilir, herhangi bir sorunla karşılaşmazsın.

Doğru Adres Girmelisin

Kargo teslim alma sırasında dikkat etmen gereken bir konu olmasa bile sürecin başında yapacağın bu kritik hata, kargo teslim alma işlemini oldukça zorlaştırır. Online alışveriş sırasında adres bilgilerini doğru girmen gerekir. Aksi halde, küçük bir hata nedeniyle günlerce kargo beklemek ve hatanın telafi edilmesi için ekstra zaman harcamak zorunda kalırsın. Bu sebeple online alışverişlerde, adres ve iletişim bilgilerini doğru girdiğinden emin olmalısın.

gelal ile kolayca konumunu belirleyebilir adresini kaydedebilirsin. Bu sayede tüm kargo işlemlerinde tekrar adres girmek yerine kayıtlı adreslerini kullanarak kolayca bu işlemi gerçekleştirebilirsin. Üstelik adres bilgisinde küçük bir aksilik yaşansa dahi, gelalcı uygulama üzerinden seninle iletişime geçebilir. Böylece telefon numaran görünmeden gelalcı ile anlık olarak konuşabilir ve adres sorununu kolaylıkla çözebilirsin.

Hijyene Dikkat Etmelisin

Bir kargo alıcısına ulaşana kadar en az 3 farklı yere uğrar. Farklı kişiler tarafından elleçleme işleminden geçer. Adresine teslim edilen kargonun hijyenine dikkat etmeli, hemen kullanmayı tercih etmemelisin. Pandemi sürecinde hem kendi sağlığın hem de vaka artışlarının önüne geçmek için bireysel olarak da önlem alabilirsin. Kargo firmaları her ne kadar taşıma aşamasını hassasiyetle yürütse de, kargonu teslim aldıktan sonra birkaç saat bekletmen çok daha sağlıklı bir seçenektir.

Temassız teslimat için gelal ile gönderim yapabilirsin. gelal sahip olduğu taşıma sistemi sayesinde hiçbir aktarma merkezi kullanmadan kargonun direkt sana teslim edilmesini sağlar. Bu sayede daha az kişiyle temas eden kargo, adresine hem hızlı hem de daha hijyenik koşullarda ulaşır. Kargolar elleçleme işlemlerinden geçmez. Dilersen kargonu, gelalcının aracına kendin koyabilir, alıcının da araçtan kendisi teslim almasını sağlayabilirsin. Bu sayede kargon sıfır temas ile alıcıya ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir