Kargo Taşımacılığında Yeni Teknolojiler

2020 yılı Türkiye internet kullanımı istatistiklerine göre, 62 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Bu da nüfusun %74’ü anlamına geliyor. Bu kullanıcıların 54 milyonu, nüfusun %64’ü, sosyal medya kullanıcısı. İnternet kullanımının dünya genelinde her geçen gün hızla yaygınlaştığı bilim ve teknoloji çağında yaşıyoruz. Bu sebeple hıza alışan toplumun tüm alışkanlıkları, yeni dünya düzenine göre dizayn edilmeye başladı.

Çözüm odaklı geliştirilen yeni girişimler ile klasikleşen her hizmete teknolojik yenilikler getirildi. Özellikle e-ticaretin yaygınlaşması ve pandemi süreciyle birlikte alışkanlıkların değişmesiyle, toplum olarak dijitale entegre olduk.

Değişen tüketici davranışları, yeni dünya düzeninde temel dinamikleri değiştirdi. Alışılagelmiş tüm hizmetlere teknoloji alt yapısı kullanılarak yeni düzenlemeler getirildi. Özellikle; iletişim, haberleşme, ticaret gibi sektörlerde bilişim çağına uygun hareket edilmeye başlandı. Bu süreçte kargo ve taşımacılık sektörü de teknolojiye uyum sağlamaya başladı. Klasik çalışma prensiplerini koruyan firmaların yanı sıra, gelal sektörde dijitalleşmenin öncüsü olarak öne çıkıyor.

Bu yazımızda değişen dünya düzeninde kargo sektöründe yaşanan teknolojik değişimleri ve gelal’ın yeni çağa nasıl adapte olduğunu anlatacağız.

Kargo sektöründe klasik sistem

Kargo sektöründe birçok firma 2020 yılının ilk yarısında klasik alışkanlıklarını sürdürüyor. Çalışma sistemi; bayiiler, aktarma merkezleri, elleçleme işlemleri ve klasik araçlarla aynı şekilde devam ediyor. Sürekliliği olan ve yoğun talep gören bir sistem olması nedeniyle bir anda köklü değişiklikler yapılamıyor.

Araç tipleri, kontrol ve takip araçları teknolojiye uyumlu hale getirilse bile sektör eski yapısını koruyor. Binlerce insanın çalıştığı ve günlük milyonlarca kargonun taşındığı sistemde hala birçok şey elle ve insan gücüyle yapılmaya devam ediyor. Bu durum artan taleplerde oluşan yoğunluğu karşılamaya yetmiyor. Hal böyle olunca kazalar, aksaklıklar ve gecikmeler peşi sıra geliyor.

Kargo sektöründe dijitalleşmenin öncüsü: gelal

gelal, kargo sektöründe Türkiye’de bir değişime öncülük ediyor. Sistemi bayilerden çıkarıp internet ortamına taşıyarak insan gücü ile teknolojiyi buluşturuyor. Aynı zamanda kargo yoğunluğuna nitelikli iş gücü sağlıyor ve Türkiye genelinde ek gelir isteyen araçlı bireylere iş imkânı sağlıyor.

C2C iş modeli ile uygulama üzerinden taşımacılar ile kargoları buluşturuyor. İşe, okula ya da seyahate giden kişiler, gelal uygulaması üzerinden gidecekleri güzergâha kargo taşıyarak hem yolculuğuyla para kazanıyor hem de göndericilerin kargolarını dakikalar içerisinde alıcılarına ulaştırıyor.

Uygulama sayesinde artık 7/24 kargo gönderilebiliyor. Gönderiler günlerce bayilerde ve aktarma merkezlerinde beklemeden alıcısına dakikalar içerisinde ulaşıyor.

Kargo sektörünün geleceği

Gelişen dünyada değişim her sektörde olduğu gibi taşımacılık sektöründe de yaşanıyor. Dünya nüfusunun hızla artışı, e-ticaret ile alışverişin hızlı ve kolay hale gelmesi gibi nedenlerle kargo talepleri oldukça artmış durumda. Yoğun talepleri klasik sistemle ve insan gücüyle karşılayabilmek neredeyse imkânsız.

Sistemin tamamen teknolojiye bırakılması elleçleme işlemleirnin hatasız ve çok hızlı yapılabilmesini sağlıyor. Dağıtım aşaması için de dijital anlayışın kapılarının aralanmış olması, gelecekteki teknolojik gelişmelerin sinyallerini veriyor.

Drone ile taşıma yapma sektörde üzerine çalışılan en yoğun konu olarak dikkat çekiyor. Drone sisteminin her geçen gün gelişmesi ve daha kusursuz hale gelmesi bu değişimin gerçekleşme ihtimalini kuvvetlendiriyor. Geçen yıl Mayıs ayında Çin’de ilk defa drone ile kargo taşıması gerçekleştirildi. Hatta Türkiye’de de drone taşımasının denemeleri yapıldı.

Sistemin her geçen gün gelişmesi bu çalışmalarda devamlılığın sağlanacağının kanıtı niteliğinde. gelal olarak biz; kargo ve taşımacılık sektöründe Türkiye’nin dijital dönüşüm öncüsü olarak tüm yenilikleri yakından takip ediyor, çalışmalarımızı teknolojiye uyum sağlayarak sürdürüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir