Kargo Taşımacılığında Dijital Dönüşüm

Tüm dünyada hızla gelişen teknoloji ve klasik hizmet anlayışının dijital ortama taşınması birçok alışkanlığımızı değiştirdi. Günlük hayatımızda yaşadığımız sorunlara pratik çözümler aramak bizleri bu değişime itti. Hayatımızı kolaylaştırma düşüncesiyle bize hız ve zaman kazandıracak uygulamalara yöneldik. Peki tüm sektörlerde dijital dönüşüme uyum sağlanırken, kargo taşımacılığı neden hala klasik yöntemlerle devam ediyor?

Dijital insanın zamansızlıktan yakındığı bir dönemdeyiz. Kargo gönderirken veya gelen kargoyu teslim alırken de bu zamansızlık öne çıkıyor. Göndericiler şubenin çalışma saatlerine göre kargo gönderirken, alıcılar da kargonun ne zaman geleceğini bilmeden saatlerce bekliyor. Kargo gönderirken ya da gelen kargoyu teslim alırken nelere ihtiyacımız var? Hangi çözümler gerçekten hayatımızda kolaylık sağlayabilir?

Sektörel olarak değerlendirildiğinde, tam da bu noktadaki beklentiler dijital dönüşümün gerekliliğini gösteriyor. Bu yazımızda sizler için kargo gönderirken yaşanan sorunları ve yeni nesil taşımacılık uygulaması gelal’ın çözümlerini kaleme aldık.

Kargon birkaç saatte teslim edilsin

Vakit ayırıp kargoyu şubeye götürmek ve şubede sıra beklerken kaybedilen zaman… Değişen dünyada gelişen teknolojiyle her şey bu kadar çözüm odaklıyken kargo göndermek neden uzun zaman alsın? Gün içinde şubenin çalışma saatlerine göre hareket etmeden, şubeye gitme telaşına girmeden tek tıkla kargonun kapından alınmasını istemez miydin? Böylece kargo göndermek için işinden izin almana ya da günlük planlamanda kargoyu düşünmene gerek kalmaz.

gelal uygulaması sayesinde kargon kapıdan teslim alınır ve birkaç saat içinde adrese teslim edilir.

Evde kargoyu beklemene gerek kalmasın

Beklediği kargonun hangi günde ve saatte geleceğini bilemeyen alıcılar, evde saatlerce hatta bazen günlerce kargo bekliyor. Evden çıkması gerektiğinde bile, “Kargo her an gelebilir, birisi evde kalsın,” diye düşündüğü için eve hapsoluyor.

Tam da bu noktada, göndericiler ve alıcılar için dijital bir ihtiyaç doğuyor. gelal uygulaması, kargo takip özelliğini dijitale taşıyarak “canlı takip” özelliği ile bu ihtiyacı karşılıyor. Böylece “Kargom nerede?” sorusu harita üzerinden canlı olarak yanıtlanıyor. Kargonun o an nerede olduğunu ve ne zaman teslim edileceğini anlık olarak görmek alıcılara zamanı iyi değerlendirme imkanı sunuyor.

İletişim uygulama üzerinden kurulsun

Günümüzde birçok kargo, alıcının adreste bulunamaması nedeniyle günlerce adrese en yakın şubede bekliyor. İletişim kurulamadığı takdirde, kargo göndericiye geri gönderiliyor. Bu noktada hem göndericiler hem de alıcılar için iletişim ihtiyacı doğuyor.

Dijital dönüşümün bir gerekliliği olarak, kargo beklerken de iletişimin kolaylıkla sağlanabilmesi gerekiyor.
gelal sayesinde, gönderici ve alıcı uygulama üzerinden taşımacı ile telefon numarası görünmeden anlık olarak konuşabiliyor. Alıcının o an adreste bulunamaması halinde, gönderici yeni bir alıcı belirleyebiliyor. Bu sayede kargolar, gün içinde mutlaka alıcısına ulaşmış oluyor.

Kurye, kargo ve nakliye hizmetlerini tek bir platformda buluşturan gelal, tüm bu özellikleriyle taşımacılık sektörüne yeni nesil çözümler getirerek hem göndericilere hem de alıcılara zaman kazandırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir