Hangi Ürünlerin Kargo ile Gönderilemediğini Biliyor musun?

Taşımacılığın daha güvenli hale gelebilmesi için kargo şirketlerinin taşıdıkları ürünlerde bazı sınırlamalar yapılmaktadır. Kanun gereği yasaklanan ürünlerin yanı sıra imkânların daha yararlı bir şekilde kullanılmasını ve diğer kargoların güvenliğini sağlamak için belli başlı düzenlemeler yer almaktadır.

Kargoyu şubeye teslim etmeden önce eğer kırılacak bir ürün ise “Bu ürünü kargo şirketleri kabul eder mi?” diye sorduğunu duyar gibiyiz. “Hangi eşyanın gönderimi yasak?” sorusunun cevabını hemen verelim. Yanıcı, patlayıcı ve tehlikeli kimyasal maddeler; sivri uçlu ve delici eşyalar; ziynet eşyası, altın, döviz, çek ve senet gibi kargolar genellikle “taşınmayanlar” arasında sıralanır. “Kaç kiloya kadar kargo kabul edilir?” gibi sorular kargo göndermeden önce en çok merak edilenler arasındadır. Kurallar gereği kargosu kabul edilmeyen birçok kişi bu konuyu araştırmıştır. Şubelerde kargo göndermek için bekledikten sonra kargonun geri çevrilmesi hem zaman kaybına hem de işlerimizin aksamasına neden olur. Peki bu durumlarla karşılaşmamak için bilmemiz gerekenler nelerdir?

Bu yazımızda sebepleri ile birlikte kargo firmalarının gönderi olarak kabul etmediği ürünleri listeledik.

Yasaklı maddeler taşınamaz

Taşıma kuralları gereği; çevreyi ve insanı tehlikeye düşürmeyecek, bulundurulması suç sayılmayan ürünler taşınabilir. Akıcı, yanıcı ve patlayıcı maddeler çevreye vereceği zarar nedeniyle kabul edilmez. İlgili mevzuat gereği alınması, satılması ve taşınması yasak olan tüm ürünlerin kargoya verilmesi yasaktır. Bunlara örnek olarak; uyuşturucu madde ve radyoaktif madde taşınması da kesinlikle yasaktır.

Bozulabilecek ürünler kabul edilemez

Bozulabilecek ürünler denildiği zaman aklımıza yiyecek gönderemeyeceğimiz gelmemeli. Gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde bozulmayacak, kokmayacak ve küflenmeyecek; kısacası taşınma sırasında sorun teşkil etmeyecek ürünler taşınabilir. Fakat kargonun alıcıya ulaşması bazı durumlarda uzayabildiği için bozulabilecek ürünleri kargo şirketleri kesinlikle kabul etmemektedir. Kısa sürede bozulabilecek yiyecekler, mutfak yağları, sıvı deterjan gibi ürünler taşıma için kabul edilmez.

Kırılabilir eşyalar taşınamaz

Yasal düzenlemelerin yanı sıra kargo şirketleri de imkânlarını daha verimli kullanabilmek amacıyla belli başlı düzenlemeler getirmiştir. Özellikle taşınması riskli görünen ürünler taşınmamaktadır. Taşınması için maliyeti yüksek ekipmanlara ihtiyaç duyulan hassas, kırılabilir ve içinde sıvı olan ürünleri kabul etmemektedirler. Herhangi bir yasağı bulunmamasına karşın klasik taşıma yöntemleriyle taşındığında kırılma ve diğer kargolara zarar verme ihtimali nedeniyle, kırılabilecek ürünler şirket prosedürleri gereği kabul edilmemektedir.

Hassas kargolarını gelal ile gönderebilirsin

gelal olarak, taşınması kanunlarca yasaklanmamış her ürünü hassasiyetle taşıyoruz. Kargolar arabaların bagajında ya da arka koltuğunda güvenle taşınır. Bu sayede en hassas kargolarını sıfır hasar ile gönderebilirsin. Özellikle parfüm, akvaryum, teraryum, içerisinde sıvı bulunduran ağır ve cam ürünler gelal güvencesiyle ve yeni tip taşıma sistemimiz sayesinde güvenle teslim edilir. Kargoları aynı yöne giden taşımacılarla buluşturan yeni nesil bir uygulama olan gelal’da, kargoların evinden alınır ve hiçbir aktarma merkezine uğramadan direkt alıcısına teslim edildiği için taşıma süreci hasarsız tamamlanır. Hassas kargon, başka kargolarla birlikte taşınmadığı için ve şubeden şubeye ya da araçtan araca aktarılmadığı için zarar görme ihtimali ortadan kalkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir