Hafif Yük Taşımacılığının Avantajları ve gelal Yük Taksi

Taşıma sektörü her geçen gün hızla gelişmeye devam ediyor. Müşteri taleplerinin çok yönlü artışı ve değişen ihtiyaç türleri lojistik sektöründe birbiri ardına yenilikler getiriyor. Taşımacılık denildiği zaman aklımıza ilk başta kargo gelir. Fakat taşıma ihtiyaçlarımız yalnızca kargolardan ibaret değil. Taşıma kavramının içine “kargo, kurye, evden eve taşıma, parsiyel taşıma, parça eşya taşıma, ağır ve hafif yük taşıma” gibi birçok başlık girmektedir.

Lojistik faaliyetleri bireysel müşteri ihtiyaçları ve şirket ihtiyaçları olarak iki ana başlıkta incelenebilir. Ağır yük taşıma, parsiyel taşıma gibi taşıma tipleri şirket ihtiyaçları kapsamında daha ağırlık kazanan sistemlerdir. Bireysel olarak daha çok kargo, kurye ve evden eve gibi taşıma tiplerini kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak 500 kg’a kadar olan kargonun taşıyamayacağı yükler için minivan ve panelvanlar kullanılmaktadır. Hem şirketleri hem de bireysel müşterilerin son zamanlarda çok fazla talep ettiği taşıma tipidir.

Minivan ve panelvanlar ile yapılan taşımacılık hafif yük taşımacılığıdır. Bu yazımızda hafif yük taşımacılığının avantajlarını ve gelal’ın bu taşıma yöntemine getirdiği yenilikleri bulabilirsin.

Hafif yük taşımacılığı nedir?

Hafif yük taşımacılığı işleyiş bakımından taksilerle benzerlik gösterse bile aslında çok daha farklı bir iş anlayışıdır. Bu taşımacılık türünde ağır yükler için kullanılan kamyonetler yerine minivan ve panelvanlar kullanılır.

Ağır yük taşıyan kamyonetlerin yeteri kadar yük olmadan taşıma yapması maliyetleri artırmaktadır. Kamyonetin taşıma ücretleri ve masrafları çok yüksek olduğu için 500 kilogramın altında olan yüklerde tercih edilmemektedir. Tam da bu noktada hafif yük taşımacılığı sektörde kendine yer bulmuştur. Uygun fiyatlara yük taşıtılan araçlar, hafif yük taşımacılığı araçlarıdır.

Ulaştırma Bakanlığından alınan yurt içi eşya taşımacılık “K” belgesine sahip araçlar ile Src4 ve Psikoteknik belgelerine sürücüler resmi olarak hafif yük taşımacılığı yapabilmektedir.

Hafif yük taşımacılığının avantajları nelerdir?

Kendi aracına ya da sarı ticari taksilere sığmayan, tenteli nakliye kamyonetlerini doldurmayan, bireysel veya kurumsal parça eşyalarını hafif yük taşımacılığına uygun araçlar ile taşıtabilirsin. Kurye ile taşıtamadığın ve kargo ile gönderemediğin eşyaların için bu taşıma seçeneğini kullanabilirsin.

Kargo ile gönderemediğin eşyalarını kamyonetlerle taşıtabilirsin. Ancak kamyonetin tamamını doldurmayan parça eşyaların için komple kiralanan aracın tam kapasite maliyetini karşılaman gerekir. Bu da yüksek maliyetlidir ve ek harcama anlamına gelir. Hafif yük taşımacılığı ile parça eşya taşıması çok daha uygun fiyatlıdır.

Parça eşya taşımacılığı hakkında detaylı bilgiye Parça Eşya Taşıtırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızdan ulaşabilirsin.

gelal yük taksi

Kargo, kurye ve nakliye hizmetlerini tek platformda bir araya getiren gelal ile uygun fiyata parça eşya taşıması yaptırabilirsin. gelal yük taksilerin sunduğu minivan ve panelvan ile eşya taşıma ve parça eşya taşıması hizmetlerini farklı seçenekler ile sunuyor.

Taşıma sürecini dijital ortama taşıyarak hayatı kolaylaştıran gelal uygulaması sayesinde, “komple araç” ve “parça eşya” seçeneklerini kendi ihtiyaçlarına uygun şekilde değerlendirebilirsin. Sana özel araç çağırmak için komple araç seçeneğini kullanabilirsin. Parça eşya seçeneğinde ise araçlardaki boş yerleri değerlendirebilirsin. Böylece yük ve eşyanın hacmine göre taşıma ücreti ödersin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir