Gönderi Takip Aşamasında Yaşanan Aksaklıklar

Gönderi takip ya da kargo takip; beklediğin kargonun nerede olduğunu öğrenebilmeni sağlayan sistemdir. “Kargom nerede?” sorusuyla başlayan süreçte, ürünün kargoya verilip verilmediğini, o an nerede olduğunu, tahmini teslimat tarihini takip etmek mümkün.

Gönderi sorgulama işlemleri klasik kargo şirketlerinde çoğunlukla 4 aşamadan oluşur. Bu aşamalar kargonun çıkış noktasından eline ulaşana kadar uğradığı işlemleri ve aktarma merkezlerini temsil etmektedir. Genel olarak bu aşamalar “transfer merkezinde”, “teslimat şubesinde”, “dağıtımda” gibi başlıklardan oluşur. Kargo şirketlerinin web sitelerinde yer alan kargo takip ekranlarından takip numarası ile kargonun durumu hakkında genel bilgi alınabilir. Ancak bu aşamada sistemde aksaklıklar yaşadığında kargo takibi yapılamıyor. Tahmini teslim süresi ile gerçek teslimat tarihi arasında büyük farklılıklar yaşanabiliyor. Bu durumda kargonun günlerce alıcıya ulaşmaması ve hangi gün, hangi saatte teslim edileceğini bilememek zaman kaybına sebep oluyor.

Kargo takip sırasında güncel verilere ulaşamamanın ve oluşan zaman kaybının sebeplerini ve gelal’ın kargo takibine getirdiği çözümü bu yazımızda derledik.

Kargom Nerede?” Sorusuna Sebep Olan Etkenler

Kargo takibi sırasında en çok sorulan soruların başında “Kargom nerede?” gelir. Süreç uzadığında, “Kargo takip aşamaları nedir?”, “Neden direkt bana teslim edilmiyor?” diye düşünebilirsin. Kargo takip aşamalarında aksaklık yaşanması halinde, bu ve benzeri sorular artış gösterir.

Biriken kargo siparişleri, kargoların aktarma merkezlerine ve şubelere uğraması gibi durumlar kargo takip ekranında ilerleme kaydedilmemesine, kargonun günlerce aynı aşamada görünmesine neden olur.

Kargon şubelerden aktarma merkezlerine, ardından teslimat şubesine ve son aşamada dağıtıma çıkarıldığında alıcıya ulaşır. Kargoların uzun süren işlemlerden geçmesi nedeniyle bu aşamaların tek günde tamamlanamaması, bekleme sürelerini uzatır.

Genelde noktalar halinde kargonun nerede olduğu görülebilen takip ekranında, kargonun bir diğer aşamaya geçmesi günler sürebilir. Bu süreçte yaşanan iş yoğunluğu ve firmaların oluşan talep yoğunluğuna yetişememesi sürecin uzatan bir diğer etkendir. Her aktarma merkezinde ekrana güncel verilerin girilmesi ve bu işlemlerin şahıslara bırakılması hatalara ve gecikmiş veri girişlerine sebep olur. Bu gibi sorunlarda, gönderi takibi anlık olarak yapılamayabilir. Kargonun ne zaman teslim edileceği bilinememesi ya da tahmini teslimat tarihlerindeki olası yanlışlıklar nedeniyle günlük planlarda aksaklıklar yaşanabilir. Sipariş takip ekranında canlı takip sisteminin olmaması bu gibi sorunlara neden olmaktadır.

gelal ile Kargonu Canlı Takip Et

Gönderi takip aşamalarında yaşanan sorunları ele aldık. Şimdi ise gelal’ın tüm bu aşamalar için getirdiği çözümleri inceleyeceğiz.

Sipariş detayı ekranında hiçbir ilerleme göremediğin, gününü dilediğin gibi planlayamadığın için sisteme teknolojik çözümler getirdik. Kargo ve posta takibi için canlı takip özelliği sayesinde kargonun yalnızca tahmini geliş gününü değil, saatini dahi görebilirsin.

Yeni nesil uygulamalar ile yaygınlaşan canlı takip özelliğini artık kargo işlemlerinde de kullanabilirsin. Taşıma işlemlerini anlık olarak gelal üzerinden görüntüleyebilirsin, evde olmadığında kargonun komşuna ya da güvenliğe bırakılmasını sağlayabilirsin. Dilediğinde uygulama üzerinden telefon numaran görünmeden taşımacı ile konuşabilir, trafik durumuna göre tahmini geliş saati hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsin.

gelal taşımacıları ile gönderdiğin ya da beklediğin her kargo için canlı takip yapabilir, kargonun ne zaman teslim edileceğini bilir ve bu sayede evde kargo beklemek yerine gününü dilediğin gibi planlayabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir