Efsane Cuma Yoğunluğunda Hızlı Kargo Nasıl Gönderilir?

E-ticaretin tüm dünyada gelişmesi ile doğru orantılı olarak müşteri talepleri de artış gösterdi. Online alışveriş ve hızlı tüketim kavramları ticarette yeni alışkanlıklar ve müşteri beklentileri olarak karşımıza çıkıyor. E-ticaret sitelerinin bu gelişimi yeni pazarlama tekniklerine de olanak sağlıyor. Küreselleşmenin etkisiyle dünyanın dört bir yanına saniyeler içinde ulaşılabilir olması, sınırsız ticaret olanağını doğuruyor. Bu doğrultuda her ürün ve hizmet her gün daha da özelleştirilerek satışa uygun hale getiriliyor.

Özellikle e-ticaret sitelerinin en çok kullandığı taktiklerden birisi de özel gün indirimleri olarak dikkat çekiyor. Türkiye’de özel günlerde var olan hediyeleşme kültürü e-ticaretin gelişimi ile birlikte dijital bir boyut kazanmış oldu. Evinden çıkmadan, saniyeler içinde, dilediğin fiyat aralığındaki ve dilediğin tarzdaki ürünü sevdiklerine gönderebiliyor olmak, hayatı kolaylaştıran bir seçenek haline geldi. Sınırsız çeşitliliğin olduğu e-ticarette, özel günlerin de etkisiyle ciddi oranda satış artışı görülüyor.

Bir e-ticaret sitesi sahibiysen, özel günlerde yapacağın kampanyalar sayesinde diğer satıcılar arasında farklılık yaratabilirsin. Satışı yapmak artık çok kolay, peki bu ürünler satıldıktan sonra tüketiciye doğru zamanda ulaştırılabiliyor mu? Efsane Cuma gibi dönemsel yoğunluklar kargo teslim sürelerini nasıl etkiliyor?

Bu yazımızda ‘’Efsane Cuma’’ olarak dilimize geçen indirim günlerinde meydana gelen kargo yoğunluğundan ve gelal’ın bu yoğunluğa sunduğu lojistik çözümden bahsedeceğiz.

‘’Efsane Cuma’’ Nedir?

Kasım ayının son haftasında gerçekleştirilen indirim günleridir. İsminin aslı ‘’BlackFriday’’ olsa da Türkiye’de Efsane Cuma ismiyle anılmaktadır.

2017 yılı ve sonrasında Türkiye’deki e-ticaret sitelerinde de sunulan indirim günleri, kampanya sahiplerinin oldukça karlı bir dönem geçirmelerini sağlıyor. Son yıllarda tüm markaların mağazalarında ve online alışveriş platformlarında uygulanmaya başlanan indirim günleriyle birlikte büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Uygun fiyatlı alışveriş fırsatının belirli gün ve saatlerde yapılması, talep patlamasına neden oluyor.

Bazı e-ticaret sitelerinin bu indirim günlerini “alışveriş çılgınlığı” olarak adlandırması, fiyatın düşmesiyle artan talepten kaynaklanıyor. İndirim oranlarının bir hayli yüksek olması nedeniyle ihtiyaç dışı ürünler de hızlıca tükeniyor. Satıcı açısından bu sürecin oldukça kârlı geçtiği söylenebilir. Ancak satış sonrasındaki kargo ve operasyon boyutunu unutmamak gerekiyor.

Online alışverişin artış göstermesiyle hali hazırda nitelikli kurye ihtiyacının yüksek olduğu bugünlerde yoğun talebin zamanında karşılanması konusunda güçlük çekiliyor. Çok uzağa gitmeden karantina başında evlere kapandığımız dönemde yaşadıklarımızı düşünebiliriz. Herkes aynı anda evden çıkmadan alışveriş yapılmasına imkan sağlayan uygulamalara büyük bir ilgi olmuştu. Bu süreçte bazı kargolar, haftalarca hatta aylarca teslim edilememişti. Bu yoğunluğa bir Efsane Cuma kargoları eklendiğinde kargo bekleme süreleri merak konusu haline geldi.

Pandemi Sürecinde ‘’Efsane Cuma’’

Geçtiğimiz yıllarda her ne kadar uzayan kargo teslim günlerinden memnun olmasak da indirimli ürünlere kavuşmak günün sonunda bizleri mutlu etmeyi başarmıştı. Elleçleme aşamasındaki ürünlerin, kargo firmalarının depolarının yoğunluk sebebiyle aldığı halin fotoğraflarını hatırlayanlarınız mevcuttur.

Yoğun dönemlerde binlerce kargonun depolarda, aktarma merkezlerinde, şubelerde uzun süre beklediğini biliyorsunuz. Tüm dünyanın aynı dönemde yaşadığı bu alışveriş çılgınlığını hiçbir kargo firmasının kusursuz karşılayabilme imkânı mevcut değil. Bu nedenle özellikle pandemi döneminde gelecek kargolar için hijyen konusunda dikkatli olmak gerekir. Bu dönemde hızlı olmanın yanı sıra hijyenik teslimat da son derece önem taşıyor.

gelal’ın Efsane Cuma Çözümü

Efsane Cuma yoğunluğunda hızlı kargo göndermek isteyenler için, gelal teknolojik bir alternatif olarak öne çıkıyor. Çiçekten kitaba, dolaptan yatak örtüsüne her boyutta ürünün indirime girdiği ve yoğun talep gördüğü bu dönemde gelal uygulaması, tüm taşıma işlemlerini yenilikçi çözümleri sayesinde kolayca karşılayabiliyor.

Kargo, kurye ve nakliye olmak üzere tüm taşıma tiplerini tek bir platformda toplayan gelal, aynı gün teslimatı uygun fiyata gerçekleştirebiliyor. C2C iş modeli sayesinde Türkiye’de gönderici ve taşımacıyı uygulama üzerinde buluşturan gelal bu doğrultuda büyümeye devam ediyor.

Hız kadar hijyenin de büyük önem taşıdığı dönemde temassız teslimat ile kargolarını aktarma merkezlerine uğramadan araçların bagajlarında ya da arka koltuklarında el değmeden alıcısına ulaştırıyor. E-ticaret sitelerine ve kurumsal gönderi yapan tüm firmalara özel gün indirimleri sunuyor. Kurumsal gönderilere özel avantajlarımızı buradan inceleyebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir