E-Ticarette Fark Yaratmanın Sırrı: Hızlı Kargo

İnternetin önemi her geçen gün artıyor. Hayatımızdaki önemini tartışmak bir yana dursun, artık hepimiz için bir ihtiyaca dönüşmüş durumda. İnternetin varlığı toplumsal, ekonomik ve bilimsel alanlarda değişimi tetikleyerek toplumsal yapının şekillenmesine öncülük ediyor. İnternete olan ihtiyaç ve ortaya çıkan yeni teknolojik gelişmeler sonucu olarak çağımızın adı: Bilişim Çağı’dır.

Bilişim Çağı diye nitelendirdiğimiz bu dönemde internet ile değişimin en hızlı tetiklendiği alanlar iletişim ve ticaret olarak dikkat çekiyor. Bölgesel olarak yapılan bu iki eylem, internet sayesinde dağların, denizlerin saniyeler içerisinde aşılmasını sağlıyor. Küreselleşme ile birlikte artık dünyanın öbür ucundaki biriyle iletişim kurmak ya da oradan bir şey satın almak saniyeler içerisinde gerçekleşiyor. Hal böyle olunca nitelikli e-ticaret siteleri de duruma uyum sağladı ve sayılarında da büyük artış görüldü.

Peki günden güne rekabetin arttığı e-ticaret pazarında rakiplerinden sıyrılarak öne çıkmanın sırrı nedir? Bu yazımızda e-ticarette fark yaratmanın sırrı olarak kabul edilen hızlı kargo teslimatının nasıl sağlayacağını, kargo sektörünün Türkiye’deki dijital dönüşüm öncüsü gelal’ın çalışma modelini bulabilirsin.

Müşteri Memnuniyeti Eşittir Hız

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, hanelerde internet kullanımı hızla artmaya devam ediyor. 2010’ların başında Türkiye’de hanelerin yaklaşık %42’si internete erişim sağlayabiliyordu. 2017’de %80’i aşan internet kullanım oranı, 2020 yılında pandeminin de etkisiyle ülke genelinde %90,7’yi buldu.

Neredeyse ülkenin tamamının internete erişimi olduğu bir dönemde, nüfusun büyük bir çoğunluğu ihtiyaçlarını internet üzerinden sağlayabiliyor. Bu durum günler süren iletişim sorunlarını ve pazarlık ihtiyaçlarını geride bıraktığımızı gösteriyor. İnternet kullanımının tüketim alışkanlıklarını değiştirmesiyle toplum artık hıza alıştı ve bu yöndeki beklenti de arttı. Her ne kadar e-ticaret siteleri bu hızı müşterilerine alışveriş esnasında sağlayabilseler de teslimat aşamasına da hız kazandırılması gerekiyor. Böylece müşteri memnuniyetinde, teslimatın hızı ile doğru orantılı bir artış görülecektir.

Aynı Gün Teslimat Fark Yaratır

Her dönem insanların ihtiyaç durumları değişir. Bu değişkenlik pazara yansır ve tüketilen ürünün de farklılık göstermesine sebep olur. Özellikle karantina sürecinde dezenfektanlara olan talep çok arttı. Bu özel durumun dışında en çok pazar payına sahip ürünler bebek eşyaları olarak başı çekiyor.

E-ticarette ihtiyaç ve talep dengesi paralel şekilde ilerliyor. Hıza alışan tüketici topluluğu göz önünde bulundurularak, aynı gün teslimat ile müşteri memnuniyeti arasındaki güçlü bağ görülebilir. Anneler Günü, Sevgililer Günü ve büyük indirim dönemleri gibi özel günler başta olmak üzere teslimat konusunda sürekli aksaklıklar yaşanabiliyor. Buna bir de bireysel olarak doğum günü gibi özel günler eklendiğinde, yaşanabilecek en ufak bir gecikme can sıkıcı bir hal alabiliyor. Tüketiciler siparişine doğru zamanda ulaşabilmeyi istiyor.

Bu noktada e-ticaret sitelerinin operasyonel süreci sağlam yönetebilmesi ve aynı gün içinde hatta birkaç saatte teslimat seçeneğini tüketiciye sunabilmesi gerekiyor.

gelal ile Birkaç Saatte Teslimat

Bilişim Çağı’nın etkileri, tüm alanlara olduğu gibi kargo sektörüne de değişim getirdi. Küreselleşen dünya değişip hıza alışırken, bu değişim kargo sektörünü de dijitale dönüştürdü.

Kargo, kurye ve nakliye olmak üzere tüm lojistik faaliyetleri tek çatı altında toplayan gelal, gün içinde teslimatı mümkün hale getiriyor. C2C iş modeli ile taşımacı ağını güvenlik incelemesini geçen tüm taşımacılara açıyor. Bu sayede araba, motor, nakliye aracı sahibi olan herkes taşımacı olabiliyor. Bu durum kargo taleplerinde büyük artış görülen indirim dönemlerinde dahi yoğunluğun yaşanmamasını sağlıyor.

Müşteri memnuniyetini artırabilmek ve teslimat aşamasına hız kazandırabilmek için gelal’ın sunduğu kurumsal avantajlardan yararlanabilirsin. Ürünlerin hem uygun fiyata taşınır hem de tüketiciye birkaç saatte teslim edilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir