Çiçek Paketlemesi ve Taşıması Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyonunda başı çeken çiçekler, özel gün gönderimlerinin de vazgeçilmez unsuru olarak öne çıkıyor. Bulundukları konuma canlılık ve renk katan çiçekler, insana sevgiyi, ilgiyi aşılar… Kırılgan olmalarından dolayı taşımalarının hep hassas yapılması gerekir. Bu nedenle hem özel günlerde çiçek gönderirken hem de evden eve taşınırken paketleme konusuna dikkat edilmesi gerekir.

Öğretmenler Günü, Sevgililer Günü ve Anneler Günü gibi özel günlerde çoğunlukla çiçek gönderimi tercih edilir. Hediye olduğu kadar dekor da olur, evinin bir köşesini, balkonunu, çoğu zaman da bahçeni güzelleştirir bir çiçek. Hayatımıza mutluluk katar, yüzümüzü gülümsetir.

Doğum günleri ve yeni iş tebrikleri için de akla ilk gelen hediye çiçektir. Geçtiğimiz anneler gününde 39 ülkeye Türkiye’den 45 milyon dal çiçek satılmış durumda. Pazar büyüklüğü ve müşteri talebi oldukça yüksek.

Öğretmenler günü yaklaşıyor… Yeni yıl tebriklerine de epey az bir zaman kaldı. Kasım ayının sevgi ayı olduğu da düşünüldüğünde, dönemsel olarak çiçek gönderimine olan talep artış gösterecektir. Peki bu kadar hassas bir ürünün taşıma esnasında zarar görmemesi için neler yapılabilir?

İşte çiçek paketlerken dikkat edilmesi gereken detaylar…

Toprağın dökülmesini engellemek için poşet kullanmalısın

Çiçekler hem çok hassas canlılardır. Bu sebeple yaprağından gövdesine, dikeninden saksısına kadar tüm detaylara özen gösterilerek paketlenmesi gerekir. Aksi halde taşıma sırasında çok fazla zarar görebilir.

Taşınacak çiçek canlı ve saksılı ise toprağına dikkat edilmelidir. Paketleme sırasında toprağının korunduğundan emin olmak gerekir. Gövdesinin başladığı noktaya kadar poşete konulmalı ve gövdesinde poşetin ağzı büzülerek kapatılmadır. Bu sayede toprağı dökülmez, taşındığı pakete de hasar vermez.

Karton ve çıtalarla koruma kalkanı oluşturmalısın

Yolculuk esnasında çiçeğin devrilmesinin önüne geçilebilmesi için sabitleme kısmı önemlidir. Taşıma sırasında üzerine gelebilecek en ufak bir darbenin düşünülmesiyle, dalların zarar görmesi engellenebilir.

Yapraklarının ve gövdesinin hassas olmasından kaynaklı bu bölümler paketlenirken sağlamlaştırılmalıdır. Saksıya paralel olarak çiçeğin dallarını kaplayacak şekilde karton ve çıtalarla kalkan oluşturulmalıdır. Bu kalkan sayesinde gelebilecek herhangi bir darbeye karşı çiçeğin dayanıklılığı artırılmış olur.

Çiçeğin boyutuna uygun bir koli kullanmalısın

Çiçeğin etrafına sardığın ve tampon yaptığın karton ve çıtalarla birlikte çiçeği koyacağın koli boşluksuz bir şekilde tam boyutunda olmalıdır. Bu denge sağlandığında; çiçek taşıma esnasında devrilse, hatta ters dönse dahi zarar görmeden taşınmaya devam eder.

Kolinin içerisine kalkandan arda kalan boş yerlere kağıt sıkıştırılarak hareket alanı sıfıra indirilmelidir. Dar bir koli içerisinde kalkan ile birlikte hareket alanı kalmayacağı için çiçek kolinin içerisinde zarar görebileceği durumlarla karşılaşmaz. Hareketsiz bir şekilde güvenle taşınabilir.

Sıkıca bantlamalı ve çiçeğin hava alması için delik açmalısın

Paketleme işleminin en sonunda çiçeğin bulunduğu koliyi açılmayacak şekilde sıkıca bantlamasın. Ardından hava alması için ufak bir delik açman yeterli olacaktır.

Hassas taşıma yaptırmalısın

Tüm bu detaylara özen göstererek çiçeklerini taşıma aşamasına güvenle getirebilirsin. Paketleme her ne kadar özenle yapılsa da, çiçeğin güvenle teslim edilebilmesi için son aşamada hassas taşınması gerekir.

gelal ile hassas ürünlerinin tamamını güvenle gönderebilirsin. Hassas ürünlerin aracın koltuğunda tek başına taşınır ve gideceği yere en kısa sürede teslim edilir.

Özel gün gönderileri için kurumsal avantajlar gelal’da!

Bireysel gönderilerin yanı sıra, şirketlerin çoklu gönderilerini de aynı gün, uygun fiyata ve güvenle teslim ediyoruz. Güvenilir ve hassas taşımamız sayesinde özel günlerde şirketlerin kurye ve kargo operasyonlarına hız kazandırıyoruz.

Kurumlara özel fiyatlarımızı buradan inceleyebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir