Ambar Kültürünün Türkiye’deki Önemi

Günümüzde nüfusun artmasıyla paralel olarak ihtiyaçlarımız da arttı. İhtiyaç talebinin artması ve çeşitlenmesi ticarette de büyümeyi ve çeşitliliği sağladı. Ev eşyalarından yiyeceklere, temel ihtiyaçlarımızdan endüstriyel tasarım ürünlerine kadar birçok alanda ticaret hacminin genişlemesi devam etmektedir. Arz-talep ilişkisiyle doğru orantılı olarak ticaret hacminin genişlemesi, ürünlerin taşıma operasyonlarına da yenilikler getirdi.

İhtiyaçların artması, taşıma sektöründe hız ihtiyacını ortaya çıkardı. Kargo ve nakliye ile başlayan lojistik ağı; evden eve, motor kurye, tren ve gemi taşımacılığı, parça eşya taşıması gibi farklı dallara ayrılarak ihtiyaçları karşılamaya devam etmektedir. Bu taşıma tipleri arasında Türkiye’ye has olan ambar kültürü lojistik çözüm olarak iş verenlerin en fazla tercih ettiği taşıma tipi olarak dikkat çekmektedir.

Bu yazımızda Türkiye’de iş verenler için büyük önem sahibi olan ambar kültürünün ne olduğundan, neden daha çok tercih edildiğinden bahsedeceğiz.

Ambar taşımacılığı nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse; ambar taşımacılığı, depo ve nakliye hizmetinin bir arada sunulmasıdır. Ambar taşımacılığı ile kargo firmalarının kullandığı taşımacılık mantığı birbirine çok benzemektedir. İkisinde de taşıma işlemi gerçekleştirilir ve ürün teslim edilir. Aktarma merkezlerine giden ürünler elleçleme yöntemi ile ayrılarak adreslerine ulaşır. Ambarlar, yüklerin aktarma noktasıdır. Bu noktada kargo firmalarının bayileri gibi düşünülebilir. Ambar taşımacılığının kargo taşımacılığından farkı depo sürelerinin uzun olmasıdır. Buralarda araçlar durur, şoförler dinlenir, ürünler paketlenir ve listelenir. Bazı ürünler hemen dağıtıma çıkarılırken bazıları depolanarak haftalık, günlük, aylık periyotlar halinde dağıtıma çıkarılır.

Örnek vermek gerekirse bir şehirde, bir günde kaç adet saç boyası ihtiyacı olabilir? Her gün binlerce teslimat yapılması mümkün olmayan bu tarz ürünler için bölgelere az miktarda ürünün günlük olarak teslim edilmesi yüksek maliyetlidir. Ürünü taşımak için araç tutulması, şoförün yevmiyesi ve ek giderleri düşünüldüğünde, bu maliyetler üründen elde edilen kazancın da önüne geçiyor. Bu sebeple ürünün 1 yıllık stoğu ambara bırakılır. Ambarlar haftalık ve aylık periyotlar halinde teslimatı gerçekleştirir.

Ambarların kârı nedir?

Ambar taşımacılığının uygun fiyatlı olmasının en büyük nedeni, sürekli olarak farklı şehirlere araç kalkmasıdır. Bu araçların taşıma tamamlandıktan sonra ambara boş dönmemesi sayesinde bu yöntemin diğer taşıma türlerine göre maliyeti daha düşük oluyor. Bilindiği üzere çoğu lojistik faaliyet, tek yönde yapılır ve dönüş yolunda araçlar boşa teker döndürür. Ambar taşımacılığı, araçların boş dönmesinin önüne geçtiği için taşımalar uygun fiyata yapılmaktadır.

Bir depo gibi birçok ürünün stoklarını tutarak aralıklı periyotlarla teslimat gerçekleştirilir. Araçlar her zaman dolu hareket eder çünkü çeşitli firmaların ürünleri, ortak araçta taşınarak teslim edilir. Bu da onların daha fazla çalışmasının önüne geçerek araçlarda boş yer kalmamasını sağlar.

gelal’ın ambar kültürü ile benzerliği

gelal, kargoları ve yükleri taşımacılar ile bir araya getiren yeni nesil bir uygulamadır. Bu sayede tıpkı ambar kültüründe olduğu gibi tüm araç türleri için dönüş yoluna kolaylıkla yük bulunabiliyor. Ambar kültüründe nakliye araçları ambarlara giderek yük bulurken; gelal’da taşımacılar uygulama üzerinden aracının türüne ya da aracındaki boş yere göre kolayca yük bulabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir