Ağır Yük Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde dekoratif değişiklikler yaparken bile koltuk, dolap ve beyaz eşya gibi ağır yüklerin hareket ettirilmesi oldukça zor bir eylemdir. Vücudunu zorlayan yanlış bir hareket yapman durumunda boyun, bel ve sırt ağrıları çekebilir, kazanın durumuna göre ciddi sakatlıklar geçirebilirsin. Hal böyle olunca, evini taşıtırken ya da evinde değişiklik yaparken meydana gelebilecek aksaklıkları ve sağlık açısından dikkat etmen gerekenleri düşünerek hareket etmelisin.

Ağır yük taşıma sırasında hem kendine hem de eşyana zarar verebilirsin. Bunun önüne geçebilmek için sağlık açısından göz ardı etmemen gerekenlere dikkat çekmek isteriz. Eşya taşırken vücudunun duruş şekli, taşınacak yükün ağırlığı ve kullanılacak ekipmanlar hakkında bilgi sahibi olman gerekir.

Sadece ev taşıma değil günlük hayatında da ağır yük taşıman gerektiğinde bilmen gerekenleri senin için bir araya getirdik.

Yükü beline değil dizlerine vermelisin

Ağır yük kaldırırken sağlığın açısından doğru şekilde hareket etmek önemlidir. Anlık olarak yanlış pozisyonda olman vücudunun çeşitli yerlerinde sakatlanmalara yol açabilir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının açıklamalarına göre, ağır yük kaldırırken eğilmek merkezi ağırlığı belinde toplamana sebep olur. Daha çok zorlandığında belini sakatlayabilirsin. Ağır yük taşırken tavsiye edilen hareket; çömelerek bacaklarından ve kollarından destek alarak yükü kavraman ve dik bir şekilde ayağa kalkmandır.

Önerilen ağırlıkta yükler taşımalısın

Özellikle evini değiştirirken taşıyabileceğinden daha ağır koliler yapmaman önemli. Ağır bir parçayı tek başına yüklenmemeli, başkalarından destek alarak taşımalısın. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisine göre, tek başına sürekli olarak taşınabilecek ağırlık 25 kg’dır. Tek seferde kaldırabileceğin en fazla ağırlık ise 50 kg olarak tavsiye edilmiştir. Bu önerilere uyarak meydana gelecek sakatlanmaların önüne geçebilir, taşınma işlemlerini zorlanmadan tamamlayabilirsin.

Yükü vücuduna yakın tutarak taşımalısın

Taşıma esnasında vücut hareketlerin kadar yükü hangi mesafede tuttuğun da önemlidir. Ağır bir yükü uzanarak kaldırmaya çalıştığın ya da vücuduna uzak tutarak taşıdığın zaman, ağırlık merkezini vücudundan uzaklaştırmış olursun. Bu durumda kollarına gereğinden fazla ağırlık verir ve taşıma yaparken daha çok zorlanırsın. Ayrıca yükün düşmesine ve yaralanmana sebep olabilir.

Zeminin düz ve engelsiz olduğunu kontrol etmelisin

Yükünü taşımaya başlamadan önce yolunun üstündeki engelleri kaldırmalısın. Aksi takdirde takılıp düşebilir ya da zor pozisyonda hareket ederek vücuduna zarar verebilirsin. Ayrıca düz zemin koşullarında taşıma yaptığında, daha az taşıma gücü harcarsın. Zeminin düz olması ve kaygan olmaması taşıma işlemlerini kolaylaştırır. Böylece zaman da kazanmış olursun.

Taşıma ekipmanları kullanmalısın

Büyük ve ağır eşyalar taşırken uygun ekipmanlar kullanman hem işini kolaylaştırır, hem de sakatlanma riskini azaltır. Bu sayede güvenle taşıma yapabilirsin. Fakat yine de doğru şekilde hareket ettiğine emin olman gerekir. Yük taşırken, yükün şekline ve ağırlığına göre yük arabası, küçük tekerlekli taşıyıcılar ve halat gibi ekipmanları kullanabilirsin.

gelal ile uygun fiyata profesyonel taşıma yaptırabilirsin

Taşınma hazırlıkları sırasında ihtiyacın olabilecek tavsiyelerimizi sıraladık. Tüm önerilerimize dikkat etsen de evinin sürekli olarak taşıma yapan kişiler tarafından profesyonel olarak taşınması hem sağlığın hem de eşyalarının güvenliği için daha doğrudur. ‘’gelal’’ uygulamasını indirerek taşınma ücretini saniyeler içinde öğrenebilir, saatlerce evden eve taşıma araştırması yapmana gerek kalmadan şehrindeki en profesyonel taşımacılara evini taşıtabilirsin. Ayrıca ek ücret karşılığında yardımcı eleman çağırabilirsin. Profesyonel taşıma desteği için bize dilediğin an ulaşabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir