Ağır Yük Kaldırma Nedeniyle Yaşanabilecek Sağlık Sorunları

Evden eve taşıma veya parça eşya taşıma işlemlerini profesyonel bir şekilde tamamlamak sağlık açısından da oldukça önemli. Bütçe dostu ve kaliteli nakliye hizmeti bulmak çoğu zaman kolay olmuyor. Bu nedenle de genelde parça eşya taşıması profesyonel nakliye hizmeti almadan bireysel olarak gerçekleştiriliyor. Ancak taşımalar sırasında göz ardı edilemeyecek kadar önemli ve kalıcı olma riski taşıyan sağlık sorunları meydana gelebiliyor.

Evini taşırken ya da evinin dekorasyonunu değiştirirken taşıma maliyetinden kurtulmak için taşıma işlemlerini kendin yapabilirsin. Fakat bütçeyi düşürmek amacıyla işlemlerini kendin halletmeye çalışırken, yaşanabilecek sağlık sorunlarını da düşünerek ağır eşyalar için daha fazla özen göstermelisin. Anlık olarak ters bir vücut hareketi yaptığında, ciddi sağlık sorunlarına hatta kalıcı olabilecek ağrılara neden olabilirsin. Özellikle omurga bir bütün olduğundan ve sırt ile bel ağrıları tüm omurgaya yayılabildiğinden yapılacak ani hareketlerde kısıtlamalara gidilmelidir.

Sırt, bel ve boyun ağrıları yaşam kalitesini oldukça düşüren ağrılardır. Yanlış vücut hareketleri yüzünden özellikle bu bölgelerde çeşitli kas ve sinir hasarlarına sebep olabilirsin. Vücut anatomisine uygun olmayan hareketler nedeniyle uzun süreli ağrılar çekebilirsin. Ağır yük kaldırma sonucunda karşılaşabileceğin sağlık sorunları nelerdir? Sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için neler yapılabilir? Ev taşıma sırasında dikkat etmen için tüm bu soruların cevaplarını bir araya getirdik.

Sırt ve Eklem Ağrısı

Sırt ve bel ağrılarının birçok nedeni vardır. Sıralanabilecek nedenlerin başında omurgayı zorlayıcı hareketler gelir. Ağır yük kaldırırken duruş pozisyonuna dikkat etmen halinde bu riski büyük ölçüde ortadan kaldırmış olursun.

Taşıma sırasında ani hareketler yapman halinde vücudundaki dinlenme halinde olan eklemleri ve kasları zorlayabilirsin. Hızlı olmak bu durumda pratiklik getirmeyecektir. Kaslarda ve eklemlerde zedelenmelere neden olmamak için yerden yük kaldırırken mutlaka dizlerini kırarak yere çömelmelisin. Aynı şekilde dönerken bölgesel hareket etmemeli ve tüm yükü tek bir yere vermemelisin.

Bel ve Boyun Ağrısı

Bel ağrılarının temelinde sırt ağrılarında da olduğu gibi kas spazmı yatar. Ağır yük kaldırırken; uzanarak, eğilerek ya da tüm gücü tek bir nokta üzerinde toplayarak taşıma yapmak; kas güçsüzlükleri, bel ve sırt fıtıkları ile kanal darlıkları gibi kas-sinir sistemine bağlı rahatsızlıklara sebep olur. Ayrıca boyun bölgene ağırlık vererek taşıma yapman durumunda omuriliğinde düzleşme meydana gelebilir.

Yükün tek bir tarafa verilmesi de ağrılara neden olur. Eşyalarını taşırken vücudunun her iki tarafına eşit yük vermelisin.

Omurga; boyun, sırt ve bel olmak üzere bir bütünü oluşturur. Bel ve boyun sağlığına dikkat ederek bu bölgede kalıcı ağrılarla karşılaşmamak için profesyonel nakliye hizmeti almanı öneriyoruz.

Mide Fıtığı

Ağır yük kaldırmanın neden olduğu bir diğer sağlık sorunu da mide fıtığıdır. Büyük ve ağır eşyalar taşırken uygun ekipmanlar kullanman hem işini kolaylaştırır, hem de sakatlanma riskini azaltır. Sakatlanma sonuçlarından biri olan mide fıtığı birçok sebeple meydana gelebilir, ağır yük kaldırmak da baş nedenler arasında sıralanabilir. Mide fıtığı, günlük hayatı çok etkilemeyen bir hastalık olsa da bazı hastalarda ileri derecede reflüye neden olabilir.

Bu saydığımız, ciddi boyutlara varan rahatsızlıkların yanı sıra vücudunun çeşitli bölümlerinde ağır eşyaların düşmesine bağlı olarak şişmeler, kanamalar hatta kırılmalar meydana gelebilir. Taşıma işlemleri yapmadan önce uygun fiyata evden eve nakliyat ve parça eşya nakliye bulabileceğin ‘’gelal’’ mobil uygulamamızı inceleyebilirsin. ‘’Ağır Yük Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler’’ yazımıza da göz atmanı öneririz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir