Acil Kargo Ne Kadar Hızlı Teslim Edilir?

Teknolojik gelişmeler ile birlikte tüketim alışkanlıklarımızın değişmesi, bizleri daha hızlı yaşamaya ikna etti. Her geçen gün hayatımızı kolaylaştıran teknoloji, acil ve beklenmedik durumlar için de hız ihtiyacımızı fark etmemizi sağladı. Tam da bu noktada acil kargo gönderiminin ne kadar hızlı yapılabileceği sorusu ortaya çıktı.

Kargo sektöründe hızlı teslimat; iş gücü yetersizliği, kargo firmalarının yoğunluğu ve mesai saatlerinin kısıtlı olması gibi nedenlerle sekteye uğruyor. Online alışverişlerin ve yaşanan aksaklıkların artması, e-ticarette ve kargo firmalarında yoğunluğa neden oluyor. Özel günlerde bu yoğunluk ciddi oranda artış gösteriyor. Tüm bunların yanı sıra hafta sonu ve resmî tatillerde de teslimat yapılamadığından, tüketici talepleri ancak belirli gün ve saatlerde karşılanabiliyor.

Yaşanan bu sıkışıklık, acil kargo ve aynı gün teslimatı çoğu zaman olanaksız kılıyor. Aynı gün teslimat bekleyen müşterilerin, acil kargo konusunda bilmesi gerekenleri başlıklar halinde sıraladık.

Gelen Talebe Yetişemeyen İş Gücü Dengesi

Yılbaşı, Anneler Günü, Babalar Günü ve Efsane Cuma gibi özel günlerde, internet alışverişleri ile kargo sorunları doğru orantılı bir artış gösteriyor. Bu dönemlerde kargoların teslim edilmesi, günler hatta bazen haftalar sürdüğünden; acil kargo gönderiminden söz etmek dahi mümkün olmuyor. Bu aksaklığın tek nedeni olarak kargo firmalarını göstermek çok da doğru bir yaklaşım sayılmaz. Artan talebi karşılamaya yetmeyen iş gücü ve nitelikli çalışan eksikliği de kargoların hızlı teslim edilmesini zorlaştıran nedenlerden. Hal böyle olunca normal günlerde bile acil kargo gönderimi aynı gün içinde yapılamayabiliyor. Bir kargonun adrese teslim edilmesi genellikle 1-3 iş günü sürüyor. Fakat aynı gün, hatta tüketicinin ihtiyaçları doğrultusunda birkaç saatte kargo gönderimi yapmak, teknolojik ve pratik çözümler gerektiriyor.

Kargo Firmalarının Yoğunluğu

Tüketici taleplerinin artış gösterdiği dönemlerde şubelerde ve aktarma merkezlerinde çalışan ekibin birden çok işle ilgilenmesi ve kargo gönderiminde geçmiş yıllarda olduğu gibi kota sınırının olmaması yoğunluğun üst boyutlara taşınmasının nedenleri arasında sıralanabilir. Kota belirlenmemesi gönderici için olumlu kabul edilse de kargo firmaları ve alıcı açısından olumsuz sonuçlar doğuruyor. Kargo firmaları yetişemeyeceği bir yoğunluk içindeyken, alıcı günlerce kargo bekliyor.

Meydana gelen bu sıkışıklığın yanı sıra son kilometre teslimatı olarak bilinen ve gönderinin alıcıya ulaşma sürecinde son aşamada yaşanan yoğunluk gün sonunda teslim edilememiş kargoların şubeye dönmesine neden oluyor.

 

Teslimat Saatlerinin Sınırlı Olması

Bir e-ticaret firmasının veya acil kargo göndermek isteyen birinin 1-3 gün içinde teslimatın yapılabilmesi için, akşam saat 18.00’e kadar kargoyu şubeye teslim etmesi gerekir. Teslimatın aynı gün yapılabilmesi için ise şubeye teslim edilmesi gereken saat en geç 14.00. Bu saatlere uyulsa bile iş yoğunluğu nedeniyle aynı gün teslimat, ertesi güne sarkabiliyor. Siparişlerin belli saatlerde verilmesi zorunluluğu acil kargo göndermek isteyenlerin zamanını kısıtlıyor. Hafta sonları ve resmî tatiller de mesai saatlerinin dışında kaldığı için kargo gönderimi sağlanamıyor.

gelal’ın Çözümü: Hemen gelal

Biz Bize Teslimat mottosuyla yola çıkan gelal, taşıma yapmak isteyen kişilere gideceği yere kargo götürerek para kazanma olanağı sağlıyor. Bilgi ve belgeleri onaylanan taşımacılar, sektördeki nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılıyor. Seyahat ederken ya da işe giderken yolunun üzerindeki kargoları taşıyarak ek gelir elde etmek isteyen kişilerle, profesyonel taşımacıları aynı çatı altında buluşturuyor.

Uygulama aynı yöne giden kişiler sayesinde kargo taşımaları için gün ve saat sınırlamasını ortadan kaldırıyor. Bunun için “Hemen gelal” ve “Geçerken gelal” olmak üzere iki farklı tarife sunuluyor.

‘’Hemen gelal’’ tarifesi, hafta sonunda, resmî tatil günlerinde, hatta akşam saatlerinde de acil kargo gönderimini mümkün kılıyor. Kargolar hemen yola çıkıyor ve hiçbir yere uğramadan alıcısına en hızlı şekilde ulaştırıyor. “Geçerken gelal” tarifesi ile taşımacılar, yolunun üzerindeki kargoyu onaylayarak gün içinde teslim ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir